Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ Genel Müdürlüğü’nün başlattığı, yardımseverlerin ve Eskişehirlilerin büyük bir ilgi göstererek desteklediği Kalabak suyumuzu deprem bölgesiyle paylaşıyoruz” kampanyasında toplanan 12 TIR pet şişe Kalaba suyu, afetten etkilenen illere ulaştırıldı.  Afetzedelere yapılan dağıtımlar esnasında hem duygusal hem de umutları yeşerten görüntüler ortaya çıktı.

 

      Kahramanmaraş merkezli toplam 11 ilde büyük yıkıma sebep olan 6 Şubat depremleri sonrası Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ Genel Müdürlüğü başta su olmak üzere insani ihtiyaçlardan araç, gereç ve ekipman desteğine kadar çeşitli destekleri afetten etkilenen illere ulaştırırken, 22 Mart Dünya Su Günü’nde anlamlı bir dayanışmaya imza attı.

     ES TV ve Kanal 26 tarafından gerçekleştirilen ortak yayınla da desteklenen “Kalabak suyumuzu deprem bölgesiyle paylaşıyoruz” kampanyasına katılan gerek il dışındaki yardımseverler gerekse Eskişehirliler, Kalabak suyunu paylaşmak için seferber oldular.

    Kalabak Su Dolum Tesisleri ve Üretici Marketlerin yanı sıra online satış üzerinden afetzedeler için su Kalabak suyu satın alan Eskişehirlilerin desteği, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen’in gözetiminde ekipler tarafından TIR’lara yüklenerek afetten etkilenen illere doğru yola çıktı.

    “22 Mart Dünya Su Günü”nde başta Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Şanlıurfa olmak üzere afetten etkilenen illere 12 TIR pet şişe Kalabak suyu ulaştırıldı.

   Bölgeye ulaşan Kalabak suları, Hatay İskenderun ve Samandağ ilçeleri, Kahramanmaraş Elbistan, Pazarcık ve Nurhak ilçeleri, Adıyaman merkez ve Gölbaşı ilçesi ile Şanlıurfa merkezde AFAD koordinasyonunda vatandaşlara dağıtıldı.

  Hatay merkez, Adıyaman Gölbaşı ve Malatya merkezde yapılan Kalabak suyu dağıtımlarında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve ESKİ ekipleri ile su gönüllüleri de yer alarak suları Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in tüm yardımseverler adına, “Geçmiş olsun” dilekleriyle afetzede vatandaşlara ulaştırdılar.

     Pet şişe Kalabak suyu dağıtımları sırasında duygu dolu anlar yaşanırken, çocuklara kitap ve çikolata da hediye edildi. Vatandaşlar kendilerine ulaştırılan destek nedeniyle Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Eskişehirlilere teşekkür ettiler.

    ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen’in yakından takip ettiği dağıtım çalışmaları nedeniyle teşekkür eden Malatya Yeşilyurt ilçesi Gündüzbey mahallesi muhtarı Mehmet Ali Şahintürk, “Malatya’mızın en güzel mahallesi olan Gündüzbey, depremde yüzde 85 gibi çok ağır bir hasar aldı. Sıkıntılar yaşadık ama her zaman yanımızda olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Bugün de su desteği yapıyorlar. Herkesin emeğine, yüreğine sağlık.” dedi.

   Kalabak suyu alan afetzede vatandaşlar ise, “Çok zor günler yaşadık ve yaşıyoruz. Eskişehir’in ve Eskişehirlilerin desteğini her zaman yanımızda hissettik. Her zaman bize destek olmak için çırpındılar. Belediye ekiplerini, Eskişehir’den gelen 26 plakalı araçları hep buralarda gördük. Allah herkesten razı olsun. Bizi unutmayan Eskişehirlilere kucak dolusu selamlar, sevgiler. Çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandılar.

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de kampanyaya destek veren Eskişehirlilere teşekkür ederek, “22 Mart Dünya Su Günü’nde böylesi anlamlı bir dayanışma nedeniyle tüm yardımseverlere çok teşekkür ediyorum. Zira bölgede yıkım büyük ve ihtiyaçlar bitmiş değil. ‘Kalabak suyumuzu deprem bölgesiyle paylaşıyoruz’ adıyla başlattığımız kampanyada satın alınan Kalabak sularını yerlerine ulaştırıyoruz. Bundan sonraki süreçte de Büyükşehir Belediyesi olarak gerek bizler, gerekse yardımseverlerle bu dayanışmanın artarak süreceğine inanıyorum. Afetlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dilerken böylesi güzel bir dayanışma örneği için tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

       AFAD koordinasyonunda dağıtımları yapılan pet şişe Kalabak suları çadır kentler, konteyner kentler, il, ilçe merkez ve mahallelerde vatandaşlara ulaştırılıyor.

Editör: Mustafa YILDIRIM