AYM kararını uygulamayan, talimatla hareket eden mahkeme heyetinin bu tutumu karşısında onları ve yazdıkları talimatı tanımıyoruz.” açıklamasında bulundu. 

“Heyet talimatla hareket ediyor”
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay için kararı Yargıtay’a gönderdiğini ifade eden Bilgi, “Karar diyoruz fakat on saat boyunca toplanıp yarısı boşluk olan iki buçuk sayfadan oluşan bu metnin Anayasaya ve hukuka uygun bir karar olmadığını görüyoruz. Bunun Saraydan gelen talimatın yazıldığı bir metin olduğunu biliyoruz. Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerden oluşan bu heyetin talimatla hareket ettiğini ve açık şekilde Anayasa Mahkemesi kararını tanımadığını söylediği bir metnin kabul edilmesi mümkün olmayan büyük bir sorumsuzluk olduğunu buradan bir kez daha söylüyoruz.” dedi. 

Başkan Ataç Ve Ünlüce İnönü’yü Ziyaret Etti Başkan Ataç Ve Ünlüce İnönü’yü Ziyaret Etti

“AYM kararını uygulamayan heyet görevden alınmalı”
Bilgi sözlerine şu şekilde devam etti; “İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin yapması gereken AYM'nin bu kararını uygulamak ve milletvekilimiz Can Atalay'ı tahliye etmek iken mahkeme bir kez daha AYM kararını, hukuku tanımadığını söylemiş durumdadır. AYM kararını uygulamayan, talimatla hareket eden mahkeme heyetinin bu tutumu karşısında onları ve yazdıkları talimatı tanımıyoruz. İşlerini yasalara uygun ve ciddiyetle yapması gereken bu mahkemenin uygulama zorunluluğu bulunan AYM kararı karşısındaki bu tutumu aleni bir suçtur ve bu heyetin üyeleri bir an önce HSK tarafından görevden alınmalıdır. Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü artık daha fazla gasp edilmemelidir.”

Editör: Mustafa YILDIRIM