Sergi açılışında konuşan Başkan Kurt, “Eskişehir'de farklı bir sanat ve kültür havası varsa bunda belediyelerin önemli katkıları var. Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin bulunduğu bina daha önce bowling salonuydu. Biz Odunpazarı Belediyesi’nin yönetimine gerdikten sonra burayı Çağdaş Sanatlar Galerisi’ne dönüştürdük. Bizim tercihlerimizle diğerlerinin tercihi arasındaki farkı böyle görebilirsiniz” dedi.

Odunpazarı Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi sanat yolculuğuna küratörlüğünü Sırma Zaimoğlu’nun yaptığı Mustafa Pancar’ın ‘’Kayıtta/Recording In Motion” isimli sergisi ile devam ediyor. Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin 31. sergisi olan Mustafa Pancar’ın ‘’Kayıtta’’ adlı sergisi 12 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak. Serginin açılış törenine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sanatçı Mustafa Pancar, serginin küratörü Sırma Zaimoğlu, İstanbul’dan çok sayıda sanat merkezi ve yayınevinden sanatçılar ile çok sayıda Eskişehirli sanatsever katıldı.

Eskişehir'de bayramlaşma töreni Eskişehir'de bayramlaşma töreni

BOWLİNG SALONUNU ÇAĞDAŞ SANATLAR GALERİSİNE DÖNÜŞTÜRDÜK

Sergi açılışında konuşan Başkan Kurt, Eskişehir'de farklı bir sanat ve kültür havası varsa bunda belediyelerin önemli katkılarının olduğunu söyledi. Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin bulunduğu binanın daha önce bowling salonu olduğunu hatırlatan Başkan Kurt, kendisi Odunpazarı Belediye Başkanı olduktan sonra bowling salonunu Çağdaş Sanatlar Galerisi’ne dönüştürdüklerini anlattı. Başkan Kurt, “Bizim tercihlerimizle diğerlerinin tercihi arasındaki farkı böyle görebilirsiniz. Daha farklı çalışmaları sergilemek istiyoruz. Odunpazarı Tarihi Bölgede Eldem Sanat Vakfıyla çok ciddi bir çalışma yaptık ve oradaki konağı kazandırmak suretiyle sanatçılara açtık. Orada da şu anda Türkiye'nin önemli sanatçıları sergiler açıyor. Yine bize ait olan bir konağı büyük ressam Devrim Erbil'e verdik. O restore etti ve sanıyorum yakın zamanda Mimarlar Odası'yla birlikte kendisi kullanmaya başlayacak. Resim sanatına, seramik sanatına katkılarımızı hiç kimse inkâr edemez. Ama ciddi anlamda dört tane

uluslararası festival yapan ve o festivallerde ahşap, cam ve seramik sanatçılarını davet ederek Eskişehirlilerle buluşturan bir belediyeyiz. Önümüzdeki süreçte 31 Mart'tan sonraki dönemimizde buradaki çalışmalara aynen devam edecekğiz. Ama yeni bir sergi salonunu şehrin merkezinde edinmek üzereyiz. Onu da sanatçılarımızın kullanımına sunacağız. Ayrıca planlarımızda bir Gençlik Atölyesi Tasarımı var. Eğer onu da gerçekleştirirsek gençlerin sanat yapabileceği; onlara seramik ve heykel gibi sanat dallarında çalışma ortamı hazırlamayı hedefliyoruz. Onun için bizi destekleyin. Mustafa Pancar’a çok teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

RESİM SANATINI İDEALİZMDEN ÇIKARARAK GÜNDELİK HAYATA İNDİRGEMEYE ÇALIŞTIK

Destekleri için Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür eden Mustafa Pancar, sanat kariyerinin 90’lı yılların ortasında başladığını anlattı. Pancar, konuşmasında şu sözleri kullandı: “O yıllarda içinde yaşadığımız dünyanın gerçeğinden bağımsız bir figüratif resim yapıldığını düşündüğünü söyledi. Bir takım idealist toplumcu gerçekçi resimler dışında gündelik bir resim tarzı yoktu. Ben bunu denedim. Ve benimle aynı fikri paylaşan arkadaşlarımla bir araya gelerek ‘Harfiyat Grubunu’ kurduk. Bir taraftan bu anlayışı geliştirerek, resim sanatını idealizmden çıkararak gündelik hayata indirgemeye çalıştık. Dijital fotoğraf tekniğinin çok yaygın olmadığı yıllarda fotoğraf hâkimdi, biz de fotoğrafın doğası ile ilgilendik. Bizi ne etkiledi ise hepsinin resimlerini yapmaya başladık. Aygaz tüpleri, otobüs kuyrukları, düzensiz yapılaşma her şey bizi etkiledi. Dolayısı ile ortaya böyle resimler çıktı. Bu sergide gördüğünüz işler 2000’lerden 2015’e kadar olan işler, hepsinden bir karma yaptım” dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Kurt, protokolde bulunan isimlerle birlikte sergi açılışını gerçekleştirdi. Sergi alanını gezen Başkan Kurt, Mustafa Pancar’dan eserleri hakkında bilgi aldı.

Editör: Mustafa YILDIRIM