Kristal İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, kıdem tazminatı açıklamasında şunları söyledi; “2023 yılı ikinci yarısı için, memur maaşları, emekli maaşları, ve asgari ücrete yapılacak zamlar açıklandı. Her ne kadar tartışma konusu olsa da hükumet, kendi memurlarına zam konusunda emeklilere ve asgari ücretli işçilere, ücret artışı konusunda oldukça cimri davrandı. Bu hükumetin eskiden beri sürdüregeldiği işçi sınıfını olabildiğince sömürüp, kendisine ve yandaşı patronlara kaynak yaratma politikasına uygun bir yaklaşım. Grevleri yasaklayan, örgütlenmenin önündeki bariyerleri kaldırmayıp yaşa dışı (merdiven altı) çalışmayı özendiren ve bu konularda oldukça kararlı olan bir hükumetin epey bir zamandır diline doladığı kıdem tazminatı konusunu unutması mümkün mü? Elbette hayır. Kıdem tazminatı fonunun kurup tasviye edemeyince kıdem tazminatını yok seviyesine getirmek için epey bir çaba içine girdiler.

Hem aileleri ile bir araya geldiler hem doyasıya eğlendiler Hem aileleri ile bir araya geldiler hem doyasıya eğlendiler

Kıdem tazminatı tavanı hesaplamasını kabul edilemez bir şekle soktular.

Geçmişte kıdem tazminatı tavanı Cumhurbaşkanı müşteşarının aylık maaşı üzerinden hesaplanırken, gelinen noktada  memur maaşına endekslendi. Mülga 1475 sayılı İş Kanunun 14’üncü Maddesine göre “kıdem tazminatının yıllık miktarı, Devlet Memurları kanununa tabii, en yüksek devlet memurunun maaşına bağlanmış iken yeni çıkarılan 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesi geçemez.” Hükmü konulmuş, ilgili yasa maddesi 4857 sayılı İş Kanunu’nda da geçerliliğini korumuştur.

Son yapılan memur maaş artışında seyyanen ödenen 8032 liranın seyyanen zam olarak ödenmesi sebebiyle kıdem tazminatının hesabında dikkate alınmayacak yani olması kıdem tazminatı tavanını iyice aşağı çekmiştir.

SEYYANEN DEĞİLDE YÜZDELİK ORANINDA ZAMLAR MEMURLARA VERİLSEYDİ 23.489.83+8.077=31566.83 TL kıdem tazminatının üst tavanı olacaktı. Üst tavandan tazminat alanların yıllık 8.077 kaybı var .

YİRMİ YILLIK MEMUR İŞÇİ KIDEM TAZMİNATI KAYBI YÜZALTMIŞBİNLİRA CİVARINDA.

Patronlara kıyak üstüne kıyak yapıyor elbette hükumet. Peki kıdem tazminatı kırmızı cizgimizdir diye politika yapan sendikalar, sendika konfederasyonları ve bunların yetkilileri ne yapıyorlar? Alenen kıdem tazminatı yok ediliyor, anlamsızlastırılıyor. Bu konuda ne yapacaklar. Hükümet tamam kıdem tazminatı olsun, ama sadece adı olsun politikası işletirse var mı cevabınız.

Hem son dönemde yürütülen pervasız ekonomi politikalarına, hem de işçilerin haklarının tek tek ellerinden alınmasına kör ve sağır kalınması insanı dehşete düşürüyor.

Yazık ediliyor bu ülkeye ve halkına yazık.