Kırıkkale’nin en ünlü mekanının neresi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Peki, bu haberi okuyunca en ünlü mekanını neresi olduğunu duyunca çok şaşıracaksınız desek? Bizlerde haber yaparken çok şaşırdık. İşte Kırıkkale'nin en ünlü mekanına ait detaylar..

GAZETEKALE.COM / ÖZEL HABER

HAMALİYE İŞÇİLERİ BULUNUYOR

Kırıkkale’de inşaat, tadilat, bakım onarım, kısacası insan gücü gerektiren bir iş yaptıracak olursanız ilk aklınıza gelen yerlerden birisi. Neresi mi orası, tabii ki Kırıkkale halkı arasında bilinen ‘Amele Durağı.’ Diğer bir ismiyle ise ara işçilerinin bulunduğu, hamaliye işçilerinin yer aldığı durak. Kırıkkale'de yapılan bir araştırmada Kırıkkale'nin en ünlü mekanının burası olduğu ortaya çıktı. Gündelik işte çalışmak ve ev geçimine destek olmak isteyen vasıflı ya da vasıfsız kişilerin yer aldığı bu durak, yıllardır süregelen deyimlerle halk arasında amele durağı olarak lanse ediliyor.

WhatsApp Image 2023-11-08 at 18.14.13 (1)

İSMİ NEDEN AMELE DURAĞI?

İş yaptırmak ve işçilerin en ünlü mekanı olan bu durakta, ara işçileri buraya gelerek kendilerine iş talep eden kişi ve kişilerle anlaşma sağlıyor. Sağladıkları anlaşma kapsamında kişiler, o işi yerine getirerek evlerine ve günlük yaşamlarına maddi ve manevi destek oluyor. Peki, bu amele durağı kaç yılında kuruldu? Adı neden amele durağı? Hiç merak ettiniz mi? Bu durak Kırıkkale’nin hangi mahallesinde yer alıyor?

Yılmaz Büyükerşen adaylık başvurusunu yaptı Yılmaz Büyükerşen adaylık başvurusunu yaptı

HANGİ MAHALLEDE YER ALIYOR?

Kırıkkale'nin en ünlü mekanlarından biri olan amele durağı, Kırıkkale’nin şehir merkezinde Yenidoğan Mahallesi 596. Sokakta yer alıyor. 1990'lı yıllarda bölgede iş arayan işçilerin toplanmasıyla buraya bu isim verilmiş zamanla. Yine bu durak etrafında kurulan çay ocağı da, iş arayan ve işçi arayanların vazgeçilmez buluşma noktası haline gelmiş.

DAVULCU VE ZURNACILARIN MEKANI

Kırıkkale’nin düğünlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan davulcu ve zurnacılarında (çalgıcıların) uğrak mekanı haline gelmiş durumda. Mutlu günlerini yöresel müzik ve türkülerle gelenek haline gelen davul ve zurna eşliğinde taçlandırmak isteyen düğün sahipleri de bu duraktan istediği ekibi bulma imkanına sahip oluyor.

WhatsApp Image 2023-11-08 at 18.14.13

ÇAY OCAĞI BULUŞMA NOKTALARI

Çok eski yıllarda bu durak etrafında kurulan çay ocağı, o günden beri Kırıkkalelilerin buluşma noktası haline geldi. Amele Durağı'nın en dikkat çeken özelliği, işçilerin uğrak yeri olması. Şehirdeki birçok inşaat işçisi, iş çıkışı veya molalarında Amele Durağı'na buluşur ve burada zaman geçiriyor. Burada bulunan işletmeler, işçilerin rahat edebilmesi için uygun fiyatlı yemekler ve içecekler sunuyor.

Kaynak: https://www.gazetekale.com