Büyükerşen’i örnek alıyoruz     Büyükerşen’i örnek alıyoruz    

Açıklamaya CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü de destek verdi.
Eskişehir ESM İl Temsilciliği Adına konuşan Bursa Şube TİS ve Hukuk Sekreteri Oytun Gökten, AKP’nin en düşük kamu emekçisi maaşının 22 bin liraya çıkarılmasını öngören teklifini hatırlatarak söz konusu teklifin 13 Temmuz 2023 Perşembe günü pek çok vergi artışını da içeren bir torba yasayla mecliste kabul edildiğini belirtti. Gökten; “Kabul edilen torba yasayla 4 milyon kamu emekçisinin taban maaşını enflasyon farkı ve toplu sözleşme artışı toplamı olan yüzde 17,55 oranında artırdılar. Taban aylığımıza yansıtmadıkları için emekli aylığımızdan, tazminatlarımıza, eş ve çocuk yardımından ek ders ücretlerimize, döner sermaye payımıza kadar hiçbir kaleme yansıtılmayan 8.77 TL’lik artışa ise ilave dediler. Üstelik her zaman yaptıkları gibi bir kurnazlık yaparak bu ilave artışın 15 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağını belirterek memurun alacağı 14 günlük farka da 8 bin 77 TL’lik tutarı dahil etmediler. Her üçünden ikisi hazine katkısı ile 7 bin 500 TL olan en düşük maaşı alan emekliye ise “Size 8 bin 77 TL’lik ilave de yok, yüzde 25 artışla yetinin” diyerek dalga geçtiler.” dedi. 

Ülkeyi yönetenlerin ‘büyümede rekor üstüne rekor kırıyoruz, raflar dolu, dünya bizi kıskanıyor’ sözlerine değinen Gökten, sadece dertlerinin, sorunlarının, yoksulluğun ve borçlarının büyüdüğünü söyledi. Gökten, her üç çalışandan birisi açlık sınırı altında olan asgari ücrete mahkûm edilmiş halde olduğunu söylerken geri kalanların maaşların da her geçen gün asgari ücrete yaklaştığının altını çizdi. Gökten; “10 milyon emekliye açlık sınırı altında bir maaş reva görülüyor. Her yeni güne yeni bir zam haberiyle uyanıyoruz. Raflar dolu ama bizim cebimiz boş. Marketleri müze gezer gibi geziyoruz. Fiyatlara bakıp çıkıyoruz. Henüz ilave dedikleri 8.077 TL’ yi almadan benzinden alınan ötv’ ye yaklaşık %200,motorinden alınan ötv’ ye de yaklaşık %245 zam geldi.” Şeklinde konuştu. 
EMEKÇİLERLE DALGA GEÇİYORLAR
 Gökten; “Hazine ve Maliye Bakanlığının utanmadan ‘yapılan artışa rağmen Ülkemiz benzinde de motorinde de Avrupa’ da en ucuz 4. ülke konumundadır” diyerek bütün emekçilerle dalga geçmeye devam etti. Aynı bakanlık doğalgazda metreküp başına alınan ötv’ ye yapılan %224 lük zammı ‘metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış anlamına gelmektedir’ diyecek kadar pişkin hale gelmiştir” dedi. 
FAİZDEN, RANTTAN BESLENENLER MUTLU
Ülkede büyüyen bir kesim olduğunu da belirten Gökten, faizden ve ranttan beslenen nüfusun %1’ini oluşturan mutlu azınlığın, dolar milyarderlerinin büyüdüğünü ifade etti. Gökten; “Yıllardır teşvik üstüne teşvik verilen, vergi afları çıkarılan, çalıştırdığı asgari ücretli kadar bile vergi ödemeyen şirketler, patronlar büyüyor. Biz yoksullaştıkça onlar zenginleşiyor, büyüyor. Yaşadığımız her ekonomik krizin, pandeminin, depremin faturası bize kesiliyor. Hem maaşımızdan-ücretimizden kaynakta kesilen vergilerle, hem tükettiğimiz her üründe zenginlerle aynı oranda ödediğimiz KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerin gittikçe artırılması ile tüm yük bize yıkılıyor.” Dedi. 
MASADA KAYBEDEN HEP BİZ OLDUK
Kamu emekçileri olarak yoksullukta, sefalette eşitlenmek değil kendi emeklerinin ürünü olan, hak ettikleri refahta birleşmek istediklerini önemle belirten Gökten, iktidarın tek taraflı çıkardığı yasalar değil, konfederasyonların, sendikaların, kamu emekçilerinin söz ve karar sahibi olacağı demokratik bir çalışma yaşamı istediklerini sözlerine ekledi. Kamu Görevlileri Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1 ağustosta başladığını hatırlatan Gökten, bugüne kadar kurulan toplu sözleşme masalarında kaybedenlerin hep kendileri olduğunu, masada “yetkili” olarak oturanların bugüne kadar her geçen gün daha da büyüyen sorunları çözmek yerine iktidara toz kondurmamayı, övgüler dizmeyi tercih ettiklerini ifade etti.