Alkan, “İki yılı aşkın süredir devam eden Kovid-19 salgını koşullarının eğitim öğretime olumsuz etkileri geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yaşanan sorunları daha da ağırlaştırmıştır. Bununla birlikte eğitimin niteliğinde yaşanan gerilemenin sürmesi, son yıllarda belirgin şekilde artan eğitimde ticarileşme ve eğitimi dinselleştirme uygulamaları, okulların fiziki altyapı ve donanım eksikliklerinin sürmesi, kalabalık sınıflar sorunu, ikili öğretim, taşımalı eğitim, çocuk ve gençlerin dini cemaat ve vakıfların kreşlerine ve yurtlarına yönlendirilmesi, çocuklara yönelik taciz ve istismar vakalarının artması, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik uygulamasının sürmesi, ataması yapılmayan öğretmenler sorunu vb. gibi çok sayıda sorun, eğitim sisteminin belli başlı sorunları olarak geçtiğimiz öğretim yılına da damgasını vurmuştur.

Eskişehir’de en temel sorun olan,

-İkili eğitim sorunu çözülemedi,

-Kalabalık sınıflar sorunu çözülemedi,

-Yardımcı hizmetli sorununu çözülemedi,

-İlçelerdeki öğretmenlerin hizmet puanı olmasına rağmen, norm kadrosu sorunu çözülemedi,

-Taşımalı sistem bu eğitim döneminde ağır aksakta olsa da sürdü fakat 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde en temel sorun olacak,

-Kira artışları ve ulaşım eğitim emekçilerinin, ekonomik krizin etkisiyle şimdiden MEB'e sorumluluklar yüklemektedir.

Sorun çözmede yeterince kalan, sürekli Bakan ve İl Milli Eğitim Müdürünün değiştiği eğitim ortamında başarısız kalan MEB’in karnesi başarısızdır”.