Avşa Adası: "Doğanın Kucağında Huzurlu Bir Mola"   Avşa Adası: "Doğanın Kucağında Huzurlu Bir Mola"

Tepebaşı Belediyesi ev sahipliğinde ve TÜMMİAD Ana Stratejik Ortaklığı ile DUTlab tarafından düzenlenen 2023 NASA Space Apps Challenge Eskişehir etkinliği Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda gerçekleştirildi.

Çevresel sorunların çözümü, uzay keşfi ve insanlığın gelişimi için genç zekaları bir araya getiren küresel bir etkinlik olan ve yılda bir defa düzenlenen NASA Space Apps Challenge’ca hem online hem de yüz yüze katılım sağlandı. Her yıl düzenlenen hackathona katılanlar, 2 ila 6 kişilik takımlar halinde, yayınlanan zorluklardan birini seçerek 48 saat boyunca NASA ve Uzay Ajansı ortaklarından gelen açık kaynak verilerini kullanarak çözüm odaklı projeler geliştirme fırsatı buldu. Takımlar, uzayın sınırlarını zorlayan, çevresel sürdürülebilirliği destekleyen veya insanlığın geleceğine ışık tutan yenilikçi fikirler üretti.

“Eskişehir daha da yükselecek”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da etkinliğe katılanları ziyaret ederek kendilerine başarılar diledi. Başkan Ataç, “Bu yapılan etkinlik çok güzel. Üniversitelerin de yararı bu. Bu kadar güzel işlerin yapılması Eskişehir’imizi daha da yükseltecek” dedi.

DUTlab Başkanı ve NASA Space Challenge Eskişehir Yerel Lideri Emre Sezer, “Bugün burada bilim ve teknolojinin gücünü keşfetmek, dünyamızı daha bir yer haline getirmek için bir araya geldik. Eskişehir’in çılgın zekaları ile bir çözüm bulup insanlık yararına nasıl kullanabileceği ile ilgili takım çalışması yapacağız. Burada katılan bütün yarışmacılarımız burada ürettiği sorunlarla aslında dünyanın farklı yerlerindeki ekolojik, çevre sürdürülebilirlik sorunlarını çözecektir. Biz NASA Space Challenge Eskişehir ekibi olarak bu etkinliği gerçekleştirmemize imkan sağladığı için Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2 gün süren etkinlik sonunda üretilen çözüm ve projeler jüri üyelerine sunuldu. Dereceye giren takımlar, küresel finalde yarışma hakkı elde edecek ve projeleri NASA tarafından değerlendirilecek. Kazananlar, ödül olarak bir uzay istasyonuna roket fırlatma törenine davet edilecek.