Nazım Hikmet'in ölümünün 60. yılında, Doğançayır’daki anıt mezarı başında bir anma töreni düzenlendi. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi, Seyitgazi Belediyesi ve Türkiye Yazarlar Sendikası'nın iş birliğiyle gerçekleştirilen bu etkinliğe, birçok edebiyatsever katıldı.

Törene Eskişehir  Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, CHP İl Başkanı Talat Yalaz, Eskişehir CHP Milletvekili İbrahim Arslan, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Türkiye Yazarlar Sendikası üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Eğitim sistemimizin kimlere emanet edildiğinin acı bir göstergesi Eğitim sistemimizin kimlere emanet edildiğinin acı bir göstergesi

Törende konuşan Başkan Ünlüce, Büyük şairin hayatının acılarla, sürgünlerle, hapis ve sorgulamalarla geçtiğini ifade etti. Vatandaşlıktan çıkarılarak sevdiği ülkesinden uzak kaldığını ve özlemle geçen bir ömrü olduğunu vurguladı.

Başkan Ünlüce, Nazım Hikmet'in “Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani, öyle gibi de görünüyor - Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni ve de uyarına gelirse, tepemde bir de çınar olursa taş maş da istemez hani...” dizelerini paylaşarak, eski Doğançayır belediye başkanlarının bu dizeleri Nazım Hikmet'in vasiyeti kabul ederek bir anıt mezar yaptıklarını ve onlara teşekkür ettiğini söyledi. Ayrıca, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe'ye, 10 yıldır düzenlenmeyen bu etkinliğe ev sahipliği yaparak sahip çıktığı için de teşekkür etti.

Anma töreninin ardından, saat 16.00'da Doğançayır Nazım Hikmet Parkı'nda Naki Karamaşa tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

 

Editör: Mustafa YILDIRIM