Toparlar enflasyona etkiyi azaltmak için lojistik sektörü, işçi ve okul servisleri ÖTV’den muaf tutulsun önerisinde bulundu.

Katma değerli ürün, insan ve hizmet üretemeyen ekonomiler, faiz enflasyon sarmalına girerler ve buralarda halkın satın alma gücü hiçbir zaman gerçekten artmaz.

Türkiye bol ve ucuz para döneminde dağıtılan tüm kredileri katma değersiz işlere yatırdı.

Bu dönemde döviz getirecek ya da çok fazla döviz harcanan enerji gibi alanlara yatırım yapılmadığı için, dönemin bitişiyle beraber bu zamlara mecbur kalındı.

Ancak zam bununla sınırlı kalmayacak.

Ne yazık ki bu maliyetlerin direkt ve dolaylı etkisi ile tepeden tırnağa her üründe hızına yetişilmez fiyatlar göreceğiz. Akla ilk gelen lojistik maliyetinin sadece sanayide değil her yerde logaritmik olarak arttığına tanık olacağız.

Terörle Mücadele Şehit Gazi Aileleri Derneği'nden hain saldırıya tepki Terörle Mücadele Şehit Gazi Aileleri Derneği'nden hain saldırıya tepki

Koşullar zor ancak bu ağrıyı kısa vadede hafifletmek için belli önlemler alınabilir. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in “akaryakıt zammı yerel yönetimlere yansıtılmasın” önerisini kayda değer buluyorum. Öte yandan enflasyona etkiyi bir nebze azaltmak için bu muafiyetin hammadde üretimi ve lojistik sektörüne de yansıtılmasını, İşçi ve okul servislerinin de bu özel duruma eklenmesini öneriyorum.”