Tepebaşı Belediye Meclisi tarafından, Yaşamkent Mahallesi 1576. Sokak üzerinde pazar günleri pazar yeri kurulmasına karar verilmişti.

Tepebaşı Belediyesi’nden yapılan açıklamada, semt pazarında 67 adet satış tezgâhı bulunacağı, yer tahsisi için başvuruların 22 Şubat 2024 – 4 Mart 2024 tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu. Bizzat yapılacak tahsis başvuruları için Tepebaşı Belediyesi Pazar Yerleri Yönetmeliği’nin 12. maddesindeki şartların aranacağı belirtilirken tahsis başvurusu esnasında başvuru dilekçesi, ilgili meslek odası kaydı ve vergi levhasının hazır bulunması istenildi.

İlgili yönetmelikte belirtilen şartlar ise şu şekilde:

1 - Satış yeri tahsis edilecek pazarcılarda aşağıda belirtilen şartlar aranır.

a)      Sebze veya meyve ya da Tepebaşı Belediyesi’nce izin verilen diğer gıda veya ihtiyaç maddelerinin satışı ile iştigal etmek.

b)      İlgili meslek odasına kayıtlı olmak.

c)      Vergi mükellefi olmak.

ç)     Başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde Tepebaşı Belediyesi’nce, hakkında tahsis iptali/kira sözleşmesinin feshi kararı verilmemiş olmak.

e)      İlgili mevzuatla aranılan diğer şartlara sahip olmak.

2 - Satış yeri tahsis edilecek üreticilerde aşağıda belirtilen şartlar aranır.

a)      Sebze veya meyve üreticisi olmak.

b)      Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde tutulan ilgili sistemlere kayıtlı olmak.

c)      Başvuru tarihinden önceki bir yıl içinde Tepebaşı Belediyesi’nce, hakkında tahsis iptali/kira sözleşmesinin feshi kararı verilmemiş olmak.

ç)     İlgili mevzuatla aranılan diğer şartlara sahip olmak.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, Zabıta Müdürlüğü’ne yapılacak pazar yeri yer tahsisi için başvurulara ilişkin detayların, belediye ilan panosu ve www.tepebasi.bel.tr internet adresinde yer alacağını da bildirdi.

 

3 bin fidan toprakla buluştu 3 bin fidan toprakla buluştu

%%

Projeleri çok beğendiler 

   Eğitim ve Öğretimi Destekleme Derneği üyeleri ve emekli öğretmenlerden oluşan heyet, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı şehircilik projelerini yerinde görmek üzere teknik gezi düzenledi. Tesisleri gezen kalabalık heyet, uygulanan projelere ve yapılan çalışmalara hayran kaldıklarını belirttiler.

 

Eskişehir Eğitim ve Öğretimi Destekleme Derneği Başkanı Ayten Tomsuk, dernek üyeleri ve emekli öğretmenlerin de aralarında bulunduğu heyet, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği şehircilik projelerini yerinde görmek üzere teknik gezi düzenledi.

Tomsuk ve beraberindeki heyet Büyükşehir Belediyesi’ne ait yapım atölyeleri, sanat atölyeleri, park ve bahçeler tesisleri, seralar, Seyitgazi yolu üzerinde bulunan Entegre Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi, Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda bulunan Bilim Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, Hayvanat Bahçesi gibi çok sayıda merkezi gezdiler.

Daha sonra Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu tematik müzeleri ziyaret eden heyet son olarak açılışı yapılarak hizmete sunulan yeni Halk Ekmek Unlu Mamuller Fabrikası’nı ziyaret ettiler.

Burada fabrika ile ilgili yetkililer tarafından yapılan sunumu dinleyen heyet, son teknolojiye sahip el değmeden üretilen ürünlerin tüm aşamalarını da gördüler.

Yapılan ziyaretten katılımcıların çok memnun kaldığını belirten Eskişehir Eğitim ve Öğretimi Destekleme Derneği Başkanı Ayten Tomsuk, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in tüm Türkiye’ye örnek projelerini yerinde inceledik. Katılımcılar tesislere ve yapılan çalışmalara hayran kaldılar. Başta Başkan Büyükerşen olmak üzere tüm emek verenlere çok teşekkür ediyoruz. Bu tesisler, bu yatırımlar sadece şehrimiz için değil ülkemiz için de çok kıymetli. Çok verimli, çok güzel bir deneyim oldu.” dedi. Yapılan ziyaretler çektirilen fotoğraflarla tamamlandı.

Editör: Mustafa YILDIRIM