SEO Analiz Google Sıralama Yarışması nedir, kim tarafından kuruldu, ne zaman, nerede olacak ve nasıl gerçekleşecek? Bu ve  daha fazlası hepsi burada. İyi okumalar!

Ekran Alıntısı-217

SEO tekniğiyle ilgilenen herkesin dikkatini çeken SEO Analiz sıralama yarışması hakkında merak edilenleri bu yazımızda cevapladık. Akıllı telefonlar ve internet sayesinde insanlar Google arama motorunu sıkça kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle arama motoru sonuçlarında web sitelerinin üst sıralarda çıkması gün geçtikçe önem arz ediyor.

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Nedir?

SEO tekniğiyle ilgilenen herkesin dikkatini çeken SEO Analiz sıralama yarışması hakkında merak edilenleri bu yazımızda cevapladık. Akıllı telefonlar ve internet sayesinde insanlar Google arama motorunu sıkça kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle arama motoru sonuçlarında web sitelerinin üst sıralarda çıkması gün geçtikçe önem arz ediyor.

SEO, dijital pazarlamada çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu alanda kendini ispat ederek adını duyurmak isteyenler için bu yarışma büyük bir fırsattır. Özellikle yarışma sonucunda dereceye girecek katılımcılarla web site sahipleri irtibata girmek isteyeceklerdir. Çünkü web sitelerini Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer edinmek için başarılı olmuş katılımcılarla çalışmak mantıklıdır.

Instagram Platformu Üzerinde Aradığın Herşey ; Turktakipcimiz! Instagram Platformu Üzerinde Aradığın Herşey ; Turktakipcimiz!

 

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması’nı Kim Kurdu?

Ülkemizde yıllardır yapılmayan SEO yarışması kavramı SEO Analiz facebook grubu tarafından tekrar gündeme alınmıştır. Aslında Seçkin Talanöz’ün kurduğu Moradam ekibi, SEO yarışmasının tekrar konuşulmasına vesile oldu. SEO Analiz sıralama yarışması için Moradam, SEO kitabı (Ayhan Karaman),Güzelnet, Vagonsoft, Zahi hosting gibi firmalar sponsor olmaktadır. Sponsor sayısı giderek artacağından kazananlara verilen ödüller de artacaktır.

SEO terimi, meslek haline dönüşmeden önce Google arama motorunun algoritmasını anlamak için çeşitli denemeler yapılmıştır. Bazıları yorum backlink, bazısı da PA değerleri ile Google’ı kandırabileceğini zannetti. Bazı kişiler ise sahte hit programlar ile Google arama motoruna kafa tutmaya çalışmıştır.

Bunun üzerine Google, belli periyotlarla yenilenen algoritması ile SEO teriminin basit bir döngüde ilerlemeyeceğini ispat etmiştir. SEO konusunda en iyi deneyimleri kazanmak için bu yarışmaya katılmak oldukça mantıklı. Çünkü bu yarışma katılımcıların kendilerini ölçmelerini sağlayacaktır. Ayrıca SEO Analiz sıralama yarışması ile katılımcılar rakiplerinin neler yaptığını görerek, yeni yöntemler öğrenebilirler.

SEO Analiz Sıralama Yarışması Ne Zaman?

Geleneksel hale gelmesi beklenen SEO Analiz yarışmasıyla uzun süredir heyecan yaşamayan SEO sektöründe bir hareketlilik yaşandı. 22 Ocak 2022 tarihinde başlayan bu yarışma, 31 Mart 2022 tarihinde sona erecektir. Yarışmanın kazananları 1 Nisan 2022 tarihinde açıklanacaktır.

Bu yarışmada dereceye girenlere verilecek ödüllerden bahsedelim. Aslında bu yarışmada maddi ödülden daha çok katılımcının kendini ispatlaması önemlidir. Çünkü yarışmada üst sıralara gelmeyi başarmış bir kişiyle pek çok kişi çalışmak isteyecektir. Bu kişiler, web sitelerini üst sıralara taşımak için yarışmada başarı göstermiş katılımcılarla iletişime geçeceklerdir. SEO Analiz sıralama yarışması ödülleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışmada birinci olan kişiye 10 bin TL para ödülü verilecektir. Ayrıca özel şampiyonluk kupası, birincilik madalyası, 6 adet domain, bir yıllık sınırsız Linux hosting ve SEO kitabı hediye edilecektir.
 • Yarışmada ikinci olan kişiye 2 bin 500 TL para ödülü verilecektir. Ayrıca 2 adet domain, ikincilik madalyası, bir yıllık sınırsız hosting ve SEO kitabı hediye edilecektir.
 • Yarışmada üçüncü olan kişiye 500 TL para ödülü verilecektir. Ayrıca 1 adet domain, üçüncülük madalyası, bir yıllık sınırsız hosting, SEO kitabı hediye edilecektir.
 • Yarışmada dördüncü ve beşinci olan kişilere 250 TL para ödülü takdim edilecektir. Bunun yanında bir yıllık sınırsız hosting ile birlikte SEO kitabı verilecektir.

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Nerede Gerçekleşecek?

SEO Analiz sıralama yarışması lokasyon olarak Türkiye’de gerçekleşecektir. Ayrıca bu yarışmanın sponsorları gün geçtikçe artmaktadır. Bu yarışmaya ilginin artmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Aslında SEO tekniği uzun süredir var olan bir yöntemdir. Fakat son zamanlarda özellikle e-ticaret sitelerinin artmasıyla insanların ilgisini daha çok çekmiştir. Günümüzde SEO uzmanı sayısı artmaya devam etmektedir.

Ülkemizde uzun zamandır SEO yarışması yapılmamaktadır. Başlarda üniversitelerde yapılan bu yarışmalar belli bir süre ilgi görmemiştir. Çünkü SEO yarışmalarına katılan bazı kişilerin illegal yolla üst sıralarda yer almaya çalıştıkları gözlemlenmiştir. Günümüzde bu illegal durum sadece yarışmalarda yaşanmıyor. Zorlu kelimelerde, illegal teknikle anahtar kelime çalışmaları yapılmaktadır. Özellikle rakibi çok olan sektörler bu tür yollara başvurabilmektedir.

Bu gibi sebeplerden sönmek üzere olan SEO Analiz sıralama yarışması gibi etkinlikleri tekrar canlandırmak önemlidir. Bu yarışmalarla katılımcılar birbirlerinden çok şey öğrenecektir. SEO tekniği web sitelerinin yerel ve küresel tüm müşterilerine ulaşmayı sağlamaktadır. Bu teknikle sitenin ziyaretçi sayısı artacaktır. Web sitesi optimize edilerek Google arama motorunda görünürlüğü sağlanmaktadır. SEO tekniğinin pek çok faydası olduğu için bu tür yarışmaların gelenek haline getirilmesi çok önemlidir.

SEO Analiz Google Sıralama Yarışması Nasıl Gerçekleşecek?

SEO Analiz, Google arama motoru sıralama yarışması aşağıdaki koşullara uygun gerçekleşmektedir:

 • Yarışmaya katılacak kişiler, 31 Ocak 2022 tarihine kadar en fazla 3 domain adresini bildirmek zorundadır.
 • SEO Analiz sıralama yarışması için kullanılacak domainlerin en son 90 gün içinde kayıt olması gerekiyor. Ücretsiz dağıtılan siteler yarışmaya katılamaz.
 • Yarışmada kullanılacak domainler, daha önceden farklı bir amaçla kullanılmış olabilir.
 • Yarışmaya katılmak isteyenler, Facebook SEO Analiz grubuna dahil olup üye olmak zorundadır.
 • Katılımcılara bir adet kelime öbeği verilecektir. Yarışma süresi bitince belirtilen kelime öbeğinin Google arama sonuçlarında hangi domainde en üstte olduğuna bakılacaktır. Ona göre sıralama yapılacaktır.
 • Katılımcılar, yarışma boyunca SEO’da her türlü yöntemi kullanabilir.
 • İç SEO ve dış SEO kriterlerini her katılımcı kendi tarzına göre kendi belirleyecektir.
 • SEO Analiz sıralama yarışması katılımcıları, kurumsal ya da bireysel olarak yarışmada yer alabilirler.
 • Yarışmaya katılanların açacağı sitelerinde discord grubunun ilgili kısmına ve SEO Analiz Facebook grubuna dış link vermek zorundadırlar.
 • Dış kaynaklara verilecek linkler, dofollow ya da nofollow olabilir.
 • Katılımcılar sitelerinde kullanacakları scripti kendi tarzlarına uygun seçebilirler.

SEO Analiz Nedir?

Bir web sitesinin arama motoru uyumluluğunu ve ziyaretçilerin deneyimini değerlendirme sürecine SEO Analiz denilmektedir. Bu analizde belirli kurallara bağlı kalarak web sitesi kontrol edilir. Bu kontrol sonucunda sitenin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamak için nasıl çalışmalar yapılması gerektiğine karar verilir. SEO Analiz sıralama yarışması için uygulanan analizinin yapılabilmesi için ücretsiz veya ücretli birçok araçlar bulunmaktadır.

Google arama motoru yıl içerisinde sürekli revize edilmektedir. Bu nedenle bugün yapılan bir SEO çalışması 6 ay sonra olumsuz etki gösterebilir. Web sitelerinin gelişmelere uyum sağlaması için SEO analizleri belirli zamanlarda yapılmalıdır. SEO analiz sürecinde yapılması gereken çalışmalar aşağıdaki gibidir:

 • SEO analizi yaparken öncelikle Google arama motorundaki görünürlüğe bakmak gerekir. Web sitesinin Google arama sonuçlarında kaçıncı sırada olduğu, ilgili anahtar kelimelerle kaçıncı sıralarda yer edinildiği bu noktada çok önemlidir.
 • Web sitesi sayfalarının URL yapılarını ve her bir sayfanın meta açıklamaları, SEO Analiz sıralama yarışması için analiz edilmesi gerekir. Sayfaların URL yapısı ve meta açıklamaları, google arama motoru ile uyumlu olmayabilir. Bu durumda gerekli çalışmalar yapılarak uyumla hale getirilmelidir.
 • Web sayfalarındaki ana başlık ve ara başlıkların kontrol edilmesi SEO analiz süreci içindedir. Ana başlık H1 etiketi ile oluşturulur. Her sayfada sadece bir tane H1 etiketi olmalıdır. Ara başlıkların kullanılmasının birçok yararı vardır. En önemlilerinden biri de web sitesindeki içeriklerin öne çıkmasını sağlamasıdır.
 • Backlink çalışmalarında bu linklerin kalitesini, hangi sayfalara yönlendirdiğini, yönlendirilen bu sayfaların çalışıp çalışmadığı gibi yönlendirme linklerinin kontrolünün yapılması gerekir.
 • Web sitesinde çalışmayan 404 sayfasına yönlendirme yapan linkler varsa gerekli düzenlemeler SEO Analiz sıralama yarışması için yapılmalıdır.
 • Web sitesindeki görsellerin Google arama motoru uyumluluğunun kontrol edilmesi önemlidir. Gerekli kontroller yapılarak görsellerin optimizasyonu için incelemeler yapılmalıdır.
 • Web sitesinde yer alan metinler için de analiz yapılmalıdır. Metinler içinde ilgili anahtar kelimelerinin kullanılıp kullanılmadığı, anahtar kelime yoğunluğu, cümle uzunlukları, metinlerin özgünlüğü gibi kriterler analiz edilmelidir.
 • Web sitesinin hızı analiz sürecinde yer alan faktörlerden biridir. Sitenin yüklenme hızı Google arama sonuçlarında sıralamayı etkilemektedir. Ayrıca ziyaretçiler hızlı yüklenmeyen siteleri açılmadan terk etmektedir. Web sitesinin hızı yavaşsa gerekli çalışmalar yapılıp hız artırılmalıdır. 

 

SEO Analiz Araçları Nelerdir?

SEO analiz araçları, web sitesinin iç ve dış teknik özelliklerini analiz eden sistemler olarak açıklanabilir. SEO araçları; içerik analizleri, anahtar kelime analizleri, backlink analizi gibi yöntemleri değerlendirmektedirler. Aşağıda SEO Analiz sıralama yarışması için SEO analiz araçlarından bazılarını tanıtalım:

 • io: Bir içerik yazarken yeni anahtar kelime bulmak için Keywordtool. İo kullanılabilir. Bu araç tek bir kelime için pek çok farklı kelime grubu önerisini ücretsiz sunmaktadır. Bunun yanında bu kelimenin arama hacmi ve adwords rekabetini görmekte mümkündür. Fakat Keywordtool. io yazılımının bu özelliğinden yararlanmak için Premium üyeliği gereklidir.
 • pro: Web sitesi için SEO önerilerinde bulunan bir araçtır. Kullanımı kolay olan bu aracı kullanarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak mümkündür. Ücretsiz versiyonu olan sitechecker. pro sayesinde SEO Analiz sıralama yarışması için potansiyel SEO sorunları bulunabilir. Araç bu sorunların çözümleri ile alakalı öneriler vermektedir.
 • Moz, Open Site Explorer: Bu araç kullanılarak, takip edilmekte olunan web sitelerinin alan adı otoritelerini ve sayfa otoritelerini analiz etmek mümkündür. Rakip analizi yapmak için bu web sitelerinin link sayıları ve en değerli sayfaları incelenebilir. Open site Explorer ücretsiz olsa da bazı detaylı analizler için ücretliye geçmek gereklidir.
 • SEMrush: Detaylı anahtar kelime araştırması yapmak isteyenler SEMrush yazılımını kullanabilir. Arama yapmadan önce Türkiye seçeneğini tıklamak önemlidir. Anahtar kelime hacimlerini, CPC değerlerini, alternatif diğer kelime grupları sonuçlarını bu yazılımda bulmak mümkündür.
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Bu aracı kullanmak için adwords hesabı olmalıdır. Bu hesapla giriş yapılarak, SEO Analiz sıralama yarışması için anahtar kelime analizi yapılabilir. Ayrıca anahtar kelimelerin aylık arama hacimleri görülebilir.
 • KWfinder: Anahtar kelime bulmak için kullanılacak bir yazılımdır. İlgili anahtar kelimeleri kullanan diğer web sitelerinde görmek mümkündür. KWfinder ile anahtar kelimelerin arama hacimleri ve rekabet incelenebilir.
 • Web Site Penalty İndicator: Bu araç kullanılarak web sitesinin arama motorlarından herhangi bir ceza alıp almadığına bakılabilir. Google belli periyotlarla yaptığı güncellemelerden sonra bu araç kullanılabilir.
 • Varvy SEO Tool: Bu araç ile web sitesinin ve içeriklerinin performansı ölçülebilir. Varvy SEO tool ile web sitesinde iyi çalışan veya sorun çıkaran kısımlar detaylı bir şekilde analiz edilebilir.
 • SE Ranking: SEO Analiz sıralama yarışması için diğer rakip sitelerin otoritelerini, tahmini trafiklerini, görünürlüklerini gösteren bir araçtır.
 • GTmetrix: Web sitesi hızını ücretsiz test eden bir araçtır. Sitenin açılma hızını ölçerek sorun varsa hangi kısımlarda sorun olduğunu gösteren kullanışlı bir programdır.
 • SpyFu: Bu araç ile rakip web sitelerinin SEO performanslarını, tahmini organik tıklanmalarını, anahtar kelimelerini görmek mümkündür.