ETO ekonomik göstergeler kasım ayı raporunu yayınladı ETO ekonomik göstergeler kasım ayı raporunu yayınladı


Tüm çalışanlar için adil bir EYT yasası isteklerini dile getiren Uğurlu, 1999’dan sonra işe başlayanların büyük bir mağduriyet yaşadığını vurguladı. 
Uğurlu, “3 Mart 2023 tarihinde yeniden düzenlemen EYT yasası, tüm çalışanlar için adil bir emeklilik düzenlemesi yerine, sadece 8/9/99 tarihi öncesi ile başlayan çalışanları kapsayan bir düzenleme olarak hayata geçmiştir. Bu nedenle 1 gün, 1 ay, 1 veya birkaç yıl işe geç başlanmış olması nedeniyle, akranların benzer ve hatta daha fazla prim günüyle emekliliğe ulaşmalarında 17/20 yıl fark oluştur. Neredeyse insan ömrünün 1/4'lük süresi olan bu fark anayasanın eşitlik ilkesi ile bağdaşmadığı için basında 2000’liler olarak bilinen 1999 tarihinden sonra işe başlayanlar açışından büyük bir mağduriyet doğurmuştur.” dedi. 
“İkinci Sınıf Vatandaş Gibi Hissediyoruz”
2000’lilerin asıl amacının emekli olmak ya da EYT kapsamına dahil olmak olmadığını belirten Uğurlu, “Bizleri yaralayan aynı ülke vatandaşı olduğumuz akranlarımızla, benzer ve hatta daha fazla primle ikinci sınıf vatandaş olarak hissetmemizi sağlayan adaletsizliktir. Sokakta beraber oynadığımız, aynı dönenlerde okula, askere gittiğimiz aynı işyerinde çalıştığımız akranlarımız söz konusu tarih öncesinde işe başladıkları için emekli olma hakkını elde etmiştir. Bu nedenle aynı işyerinde 43-45 yaşında emekli olup, çalışmaya devam eden bizden küçük arkadaşlarımızın ‘üzülmeyin sizde bir gün emekli olursunuz' gibi söylemlerine maruz kaldığımız için işyerlerinde çalışma barışı ve motivasyonumuz günden güne tükenmektedir. Ayrıca çalışma hayatında olmaları ve ikinci bir geliri olması nedeniyle gelir eşitsizliği ve iş bulma konusunda rekabet gücümüzü de azaltıcı etki yaratmıştır.” şeklinde konuştu. 
Cumhurbaşkanına seslenen Uğurlu, akranlar arasında oluşan adaletsizliğin, psikolojik deformasyonun adil, makul ve ölçülü bir kademelendirme ile yeniden düzenlemesi çağrısında bulundu.