Tarihin ve kültürün en derin izlerini barındıran, Sivrihisar’da 120 yıldır ayakta kalmayı başaran ve eşsiz yapılardan biri olarak göze çarpan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı Eskişehir’in Özel Konaklama Belgeli ilk ve tek butik oteli Türkay Konağı, Sivrihisar Kaymakamı Hüseyin Sayın ve Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü tarafından hizmete açıldı. Otel ve cafe olarak hizmet verecek olan Türkay Konağı’nı ziyaret edenler tarihin ve kültürün büyüleyici atmosferini yaşayacak.

2014 yılında duayen turizmci Sami Türkay tarafından satın alınan konak, Türkay’ın anne ve babasının hatırasına ithafen aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. Tarihin kokusunu içinizde hissedeceğiniz konağın içerisinde, "Sofa Konsolos Masa", "Anı Odası", "Aynalı Oda", "Garb Odası", "Sevgi Odası", "Şark Odası", "Harç Evi", "Tandır Evi", "Sergi Odası" ve "Aş Evi" gibi birbirinden etkileyici mekanlar bulunuyor. Bu mekanlarda dolaşmak, anılarla buluşmak ve yüz yılı aşkın bir süre boyunca yaşanmış olayların izlerini sürebilmek mümkün.

Naci Güçhan hayata veda etti Naci Güçhan hayata veda etti

Konağın, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilanı gibi birçok önemli tarihi olaya tanıklık ettiğini dile getiren Sami Türkay "Restorasyonu tamamlanan bu tarihi konak otel ve cafe hizmeti ile birlikte, Sivrihisar'a özgü yemeklerle kültürel bir atmosfer sunmaktadır. Yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerimize geleneksel Türk misafirperverliğini yaşatmayı hedefliyoruz. Türkay Konağı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış "Özel Konaklama Tesisi" unvanına sahip olan Eskişehir'deki ilk ve tek butik konaklama tesisi olma özelliğini taşımaktadır. Konaktan elde edilen gelir, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs, yardıma muhtaç ailelere destek ve konağın doğal ihtiyaçları için kullanılacaktır." dedi. Sami Türkay ayrıca, kendisi ve eşi Nurcan Ateş Türkay’ın doğa ve çevre dostu olmaları sebebiyle konak içinde hiçbir plastik ürün veya malzeme kullanılmadığını vurguladı.

            Açılışı gerçekleştirilen konağı Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı, Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez ve Ak Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan da ziyaret etti.