Otluk güzel günleri Yaşar’la yaşayacak Otluk güzel günleri Yaşar’la yaşayacak

 Tarım sektöründe yıllardır geniş bir tecrübe, bilgi birikimi ve networke sahip olduklarını dile getiren Fuar Direktörü Engin Er, tarım makineleri ve ekipmanları konusunda kendilerine gelen yoğun taleplerle birlikte bu yıl ilk defa Growmach Fuarı'nı hayata geçireceklerini söyledi. Engin Er: "Dünyanın en büyük örtü altı tarım sektörü fuarı Growtech'te son yıllarda az da olsa tarım makineleri firmalarına bölüm ayırdık. Bu alanda katılımcı olarak yer alan firmalar, Informa'nın iş yapış modelinden ve Growtech'in uluslararası ziyaretçi profilinden çok etkilendiler. Türk tarım makineleri sektörünün uluslararası pazarlara açılma potansiyeli ve istekleri ile de bizlere her geçen yıl artan bir şekilde ayrı bir uluslararası tarım makineleri fuar yapmamız talebinde bulundular Tarım makineleri sektörüne fuarcılık konusunda yeni bir heyecan ve firmalara işlerini geliştirmek, yeni pazarlar bulup ihracatlarını artırmaları için uluslararası bir fuar kazandıracağınız için çok mutluyuz" ifadelerini kullandı.

YENİ NESİL TARIM İÇİN TEKNOLOJİ KULLANIMI ÖNEMLİ

Gelişen teknolojiyle birlikte tüm dünyada tarımda mekanizasyonda yapay zekâ ve otomasyon kullanımının arttığını söyleyen Engin Er, ülkemizde de verimlilik ve sürdürülebilirlik için tarımda mekanizasyonun ve yeni nesil tarım uygulamalarının önemli olduğuna dikkat çekti.

Son teknoloji makine ve ekipmanların tarım sektöründeki üreticilere hem verimlilik hem de tasarruf konusunda avantajlar sunduğunu dile getiren Er, şöyle devam etti: "Tarımda teknoloji kullanımı verimliliği artırıyor. Ülkemizde modern tarım uygulamaları konusunda çiftçiler bilinçlenmeli. Her tarımsal işletme, ekilen ürün çeşidi, toprak yapısı ve iklim koşullarına göre farklı tarım makinelerine ve teknolojiye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle otomatik dümenleme sistemi, ilaçlamada dozajlamalı sistem ve drone'lar gibi araçların kullanılması yakıt, maliyet, iş gücü ve zaman tasarrufunun yanısıra ve verimlilik konusunda da çiftçiler için önemli avantajlar sunuyor. Bu yıl Growmach fuarında tarımda yapay zekâ ve otomasyon alanlarında hizmet veren firmalar da son teknolojiye sahip ürünleriyle fuar ziyaretçilerini stantlarında ağırlayacak. Fuar ziyaretçileri son teknolojiye sahip makine, ürün ve ekipmanları inceleme fırsatı bulacaklar" dedi.

FUAR KATILIMCILARI YENİ TİCARİ FIRSATLAR YAKALAYACAK

Uluslararası özellik taşıyan Growmach'ın yeni ticari fırsatlar yaratmak için önemli bir platform olacağını ifade eden Er, "Informa olarak Türkiye'de uluslararası bir fuara daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Tarım makinaları ve ekipmanları firmalarının Growmach'e yoğun ilgisi var ve alan satışları çok hızlı şekilde devam ediyor. Katılımcılarımız yeni pazarlara ulaşacak ve yeni satış bağlantılarına imza atarak cirolarını büyütme fırsatı bulacak. Growmach ile katılımcılarımızı Orta Doğu, Afrika, Balkanlar, Avrupa, Rusya & BDT ülkelerinden sektör profesyonelleri ile buluşturacağız." diye konuştu.

ULUSLARARASI KATILIMLA GERÇEKLEŞECEK

Katılımcı firmalar ve ziyaretçilerle birlikte uluslararası nitelikte bir fuara daha imza atacaklarını belirten Engin Er, sözlerine şu şekilde devam etti "Uluslararası tarım makineleri sektörünü ülkemizde bir araya getireceğimiz için mutluyuz. Mevcut ve potansiyel ulusal ve uluslararası müşterilerle bir araya gelmek ve yeni ticari fırsatlar yaratmak için fuarımızın çok önemli bir platform olacağını düşünüyorum. Sektörün sürdürülebilirlik ve karlılık açısından nasıl geliştiğini, hangi ürün ve hizmetlerin işlerini kolaylaştıracağını yakından deneyimlemeleri için uluslararası tarım makinaları sektörünü Antalya'da bir araya getireceğiz. Hem yerli hem de yabancı firmalarımız fuar sürecinde hedefledikleri pazarlara ve iş bağlantılarına ulaşma imkânı bulacak. 10 Ekim Growmach Fuarı'nın ilk gününü sadece ulusal ve uluslararası basın mensuplarına ve özel alıcıların ziyareti ile özel "Basın Günü" olarak gerçekleştireceğiz. Tüm katılımcılarımız ulusal ve uluslararası basın mensupları ile bu özel günde ürünleri ve firmaları hakkında görüşme fırsatı bulacaklar" dedi.

GROWMACH, INOVASYON ÖDÜLLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Growmach’ta gerçekleştirilecek etkinlikler arasında önem verdikleri etkinliklerin başında Growmach Inovasyon Ödülleri'nin geldiğini belirten Engin Er, "Inovasyon ödüllerini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Hamdi Bilgen'in Jüri Başkanlığında gerçekleştireceğiz. Kendisinin bu alandaki tecrübesi ve alanında uzman diğer jüri üyeleri ile tarım makineleri sektöründe faaliyet gösteren ve yenilikçi ürün yaratan tüm firmalar bu ödüllere başvuru yapabilirler." ifadelerini kullandı.

FUAR BU ALANDA İLK OLACAK

Tarım makineleri ihracat payının günümüzde ciddi bir seviyeye ulaştığını dile getiren Prof. Dr. Hamdi Bilgen de "Türkiye artık olgunlaşmış olan bu potansiyelini sadece tarım makineleri içinde değil mekanizasyon öğeleri içinde yer alabilecek birçok farklı teknolojileri ortaya koymak içinde kullanmaktadır. Bu amaçla Growmach Inovasyon Ödülleri ile Growinach tarım makineleri fuarı bu özel alanda bir ilk olmaya hazırlanmaktadır. Türkiye özellikle tropik- subtropik iklim özellikleri ve dört mevsim yapısı sayesinde dünyanın birçok farklı bölgelerinde yapılan tarımsal mekanizasyon süreçlerine katkı yapmak adına büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Bu sinerjinin ortaya ulusal ve uluslararası firmaların katılacağı akademik alanda ve sektörün lider kişilerinden kurulacak İnovasyon Jürisi en değerli inovasyonları tarım makinaları sektörüne kazandırılmasında çok değerli bir rol üstlenecektir. Başta ülkemiz olmak üzere dünya pazarına sayısız yeni buluşların ortaya konması için hazırız" ifadelerini kullandı.