Tepebaşı Belediyesi tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 85. yıl dönümü dolayısıyla, Anıtkabir özel ziyareti düzenlendi.

Etkinlik kapsamında Tepebaşı Belediyesi Belde Evleri bünyesinde bulunan 550 kadın ve çocuk Anıtkabir'i ziyaret ederek Atatürk’ün huzuruna çıktı. Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve vatandaşların Anıtkabir ziyareti, Aslanlı Yol’da yürüyüş ile başladı. Tepebaşı kafilesi daha sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çiçek bırakarak saygı duruşunda bulundu. Eskişehirliler Anıtkabir önünde Başkan Ataç ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Ben çocukların gözünde Atatürk’ü gördüm”

Anıtkabir ziyaretinde bir değerlendirme yapan Başkan Ataç, “Büyük Önderimizin aramızdan ayrılışının 85’inci yılı. 550 kişi annelerimizle, çocuklarımızla beraber atamıza saygıda bulunduk. Çocuklarımızın Atatürk’ü çok iyi anlaması lazım anacaklar ama anmaktan önce anlamak çok önemli. Eğer Atatürk’ü anlarlarsa bütün hayatları düzgün gider, hiçbir sıkıntı çekmezler. Çünkü Atatürk çok büyük bir insan. Bugün görüyorum ki bütün velilerimiz ve bütün çocuklar Atatürk’ü çok seviyorlar. Çünkü onlara emanet etti 23 Nisan’da. Meclisi açarken o meclisi çocukların egemenliği için onlara hediye etti. Dünyada tek çocuk bayramı olan ülkeyiz. O da Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonuyla böyle gerçekleşmiştir. Biz çok kez buraya geldik. 5 bin kişi de geldik, bin kişi de geldik. Aynı şeyi Çanakkale için de yaptık. Çanakkale’ye yaklaşık 120 bin Eskişehirli gitti. Bunun sadece 80 bini kadındı. Çanakkale de bir destan bunu iyi öğrenmemiz lazım. Bugün bu çocukların gözlerinde Atatürk’ü gördüm, o kadar mutluyum ki. Ne mutlu Türküm diyene. Biz bugün buralarda özgürce hareket edebiliyorsak, siz öğrenciyseniz, anneniz babanız iş sahibiyse, ben belediye başkanı isem bunlar hep Atatürk sayesinde. Bunun için herkes kıymetini bilsin. Buraya geldiğiniz için, anneleriniz sizi buraya getirdiği için çok teşekkür ederim” dedi.

Anıtkabir ziyaretine katılan Eskişehirliler duygusal anlar yaşadı. Kültür turları ile Ankara’ya geldikleri için çok mutlu olduğunu ifade eden vatandaşlar, Başkan Ataç’a da teşekkürlerini iletti.

“Hayallerim gerçekleşti”

Aslan Ekinci, “Çok mutluyum. Çünkü Anıtkabir’i görmeyi çok istiyordum. Atatürk’ü çok seviyorum ve ziyaret etmeyi çok istiyordum. Hayallerimi gerçekleştirdim. Bugün burada olduğum için çok mutluyum. Benim adım Aslan ve Aslanlı Yol’dan geçmeyi çok istiyordum, Atatürk’ün mezarını, heykellerini ve okuduğu kitapları görmeyi çok istiyordum” ifadelerini kullandı.

Hacer Nil Ulu, “Ben hep Anıtkabir’i görmek isterdim, Ankara’ya gelmek isterdim. Atatürk’ün mezarını görmek isterdim. Çok mutluyum, çok heyecanlıyım” diye konuştu.

“Atatürk’ü çok seviyoruz”

Hira Aymaz, “Ben daha önce Anıtkabir’e gelmemiştim. Bu benim ilk gelişim. Atatürk’ü çok seviyorum. İyi ki böyle bir gezi oldu. Bunun için de çok teşekkür ederim” dedi.

Şahappaşalı eski askerler Eskişehir'de buluştu Şahappaşalı eski askerler Eskişehir'de buluştu

Nida Yılmaz, “Atamı ilk defa ziyaret etmeye geldim. Arkadaşımla beraber ona çiçek getirdik. O’nu çok seviyoruz. Askerlerin dimdik durması ve hareket etmemesi çok hoşuma gitti” ifadelerini kullandı.

“Geldiğim için çok mutluyum”

Gülsüm Sare Kayacık, “Atamızı ziyaret etmeye geldik. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz. Cumhuriyetimiz de bizler gibi büyüyor” dedi.

Yusuf Remzi Sarkmaz, “Geldiğim için çok mutluyum. Hep Anıtkabir’e gelmek istiyordum. Bugün bir şans oldu benim için” diye konuştu.

“Çocuklarımızın bu ruhu yaşaması çok önemli”

 Fadime Aydoğmuş, “Çok mutluyuz, heyecanlıyız. Tepebaşı Belediyesinin bize sunduğu imkanlar için çok teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızla birlikte Anıtkabir’e Atamızı ziyarete geldik. Sağ olsun Tepebaşı Belediyesi, Ahmet Ataç’a da çok teşekkür ederiz” dedi.

Satı Erdoğan, “Çok güzel bir gezi olacak, özellikle kızım için. Güzel bir etkinlik. Tepebaşı Belediyesi sürekli böyle etkinlik yapıyor. Ahmet Ataç sayesinde gezeceğiz Anıtkabir’i. Atamızı ziyarete geldik. Cumhuriyetin 100. Yılında böyle bir gezi olması ve çocuklarımızın bu ruhu yaşaması bizim için gerçekten çok önemli” diye konuştu.

“Tepebaşı Belediyesinin bu şansı vermesi çok güzel bir duygu”

Berrin Ulu, “Kızım 8 yaşında ve Anıtkabir’i görmeyi çok istiyordu. 100. Yılda Tepebaşı Belediyesinin bu şansı bize vermesi, ona bu ilki yaşatması çok güzel bir duygu. Çok mutlu ve heyecanlıyız” dedi.

Aslı Yılmaz, “Benim kızım ilk defa geliyor. Çok heyecanlıyız. Çok mutlu olduk böyle bir etkinlik olduğuna. Çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.