Gönüllü bahçesinde 26 çeşit ürün elde ettiler Gönüllü bahçesinde 26 çeşit ürün elde ettiler

Eskişehir, 02-06 Temmuz 2024 tarihleri arasında "Gençlik Katılımı ve Yetkilendirme" konulu Türk-Alman uzman değişimi programının birinci ayağına ev sahipliği yapacak. Konuyla ilgili Dijital Medya ve İletişim Koordinatörü 
Hakkı Kabal şu açıklamayı yaptı; "Bu önemli etkinlik, Türkiye ile Federal Almanya Cumhuriyeti arasında 1994 yılında imzalanan “Gençliğe Yönelik Politikalarda İşbirliği Hakkında Protokol” çerçevesinde düzenleniyor. 

Protokol kapsamında her yıl toplanan Türk-Alman Karma Uzmanlar Komisyonu (KUK), 1-4 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda 2024 yılı faaliyetlerini belirlemiş ve bu çerçevede bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolün Ek 3 nolu ekinin 2 ve 3 üncü maddelerine göre, gençlerin katılımı, gönüllü olma, sosyal uyum ile toplumsal katılımını teşvik etmek ve bireysel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla düzenlenecek olan programın birinci ayağı Eskişehir'de, ikinci ayağı ise Eylül ayında Almanya’da gerçekleştirilecektir.

Alman tarafını Federal Bakanlık, IJAB, DSJ, BAGEJSA, DBJR, Hamburg Aile Entegrasyon Dairesi ve Türkiye-Almanya Gençlik Köprüsü (DTJB) temsil ederken, Türk tarafını ise Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Göç İdaresi Başkanlığı temsil etmektedir. 

Bu kapsamda, Alman heyeti Eskişehir'de Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Eskişehir İl Temsilciliğini ziyaret ederek, projeler ve faaliyetler hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Verimli geçen toplantıda, Alman heyeti TÜGVA Eskişehir'in faaliyetlerinin Almanya'da örnekleme modeli ile uygulanabilirliği üzerine görüşlerini bildirdi.

Eskişehir'de gerçekleştirilecek bu program, gençlerin toplumsal katılımını artırmayı, gönüllülük faaliyetlerine katılmalarını teşvik etmeyi ve sosyal uyumlarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Türk ve Alman gençlik uzmanları arasında bilgi ve deneyim paylaşımını sağlayarak, iki ülke arasındaki gençlik işbirliğini güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Editör: Mustafa YILDIRIM