Türkav Eskişehir “Salı Söyleşileri “kapsamında Araştırmacı, yazar, şair Ahmet Urfalı’nın anlatımıyla Hoca Ahmet Yesevi’yi ” ve öğretilerini Türk İslam kültürü üzerindeki büyük etkisini, öğretici hikmetleri ve  şiir diliyle tasavvufu Divan-ı Hikmet adlı eserinin ışığında “Hoca Ahmet Yesevi’den Hikmetler” temalı söyleşi gerçekleşti.

Yapılan açıklamada; “ Türkav Eskişehir Şubesi  Gün Sazak Salonununda gerçekleşen söyleşi etkinliğine katılan tüm ülküdaşlarımız ve teşkilat üyelerimize teşekkür ediyoruz.

Hoca Ahmet Yesevi Türklerin manevi hayatına asırlarca hükmeden, Türk halk sufilik geleneğinin kurucusu; Arslan Baba'dan teslim aldığı emaneti insanlara "Hikmet"leri aracılığıyla damla damla özümseten; kutsal emaneti Horasan Erenleriyle dünyanın dört bir bucağına ulaştıran; Türk diliyle yazdığı hikmetleriyle dilimizin gelişmesi ve zenginleşmesine büyük katkısı olan "Pir-i Türkistan", büyük Veli öncü şair. Türk dünyasında “Pir-i Türkistan”, “Hazret-i Türkistan” olarak anılan büyük bir Türk mutasavvıfı, bir mürşid-i kâmildir.

 

 Eskişehir Kütahyalılar Derneği’nden Ömer Ulu’ya ziyaret  Eskişehir Kütahyalılar Derneği’nden Ömer Ulu’ya ziyaret

Söyleşi sonunda Türkav Eskişehir Şube Başkanı Hasan Çoban verdiği   bilgiler için Şair, yazar, araştırmacı Ahmet Urfalı  hocamıza  teşekkürlerini ve saygılarını ilettiler”denildi.