Farklı ülkeler arasında mal ve hizmetlerin etkili bir şekilde tedarik edilmesi, depolanması ve dağıtılmasını sağlayan süreçlerin yönetimini içeren uluslararası lojistik, uluslararası ticaret alanında önemli bir süreci temsil eder. Bu önemli süreç için uluslararası lojistik firması seçiminizde doğru kararlar vermeniz önem taşır.

 

Tedarik Zincirinde Önemli Bir Aktör: Uluslararası Lojistik Firması

 

Uluslararası lojistik süreci, karmaşık bir süreç olup, birçok farklı unsurun bir araya gelerek koordineli bir şekilde çalışmasını gerektirir. Bu unsurlar arasında taşıma, depolama, stok yönetimi, gümrük işlemleri, sigorta, dağıtım ve bilgi yönetimi gibi faktörler de yer alır. Ayrıca titiz planlama, doğru kararlar alma, teknolojik altyapıların kullanımı ve güçlü iş ortaklıkları da son derece önemlidir.

 

Tedarik zincirinin her aşamasında optimize edilmiş bir yönetim gerektiren bu süreçte uluslararası lojistik firması oldukça önemli bir role sahiptir. Uluslararası taşımacılık sürecinde dünya genelinde farklı coğrafi bölgeler arasında mal ve hizmetlerin taşınması sırasında karşılaşılabilecek olan lojistik, gümrük, dil, kültür ve yasal farklılıklar gibi çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Profesyonel ve uzman bir kadroya sahip olan uluslararası lojistik firması bu zorlukları başarılı bir şekilde yönetebilir.

Uluslararası Lojistik Firmasının Görev Tanımı 

Kısaca uluslararası taşımacılık yapan bir firma denizyolu, hava yolu, karayolu ve demiryolu gibi farklı taşıma yöntemlerini kullanarak müşterilerin ihtiyaçlarına uygun taşıma çözümleri sunarlar. Gerekli durumlarda depolama hizmeti de sunan uluslararası lojistik firması, ülkeler arası sınırlarda malzemelerin geçişini sağlamak için gerekli olan gümrük işlemlerini yönetir. İthalat ve ihracat işlemlerini düzenler, gümrük formalitelerini yerine getirir ve müşterilerin mallarının güvenli bir şekilde geçişini sağlar.

Uluslararası düzeyde taşımacılık yapan firmalar ayrıca taşıma sürecinde ortaya çıkabilecek riskleri değerlendirir ve yönetirler. Sigorta, güvenlik önlemleri ve acil durum planlaması gibi önlemler alarak müşterilerin yüklerini güvende tutarlar. Müşterilerin yüklerinin dünya genelinde taşınmasını planlarlar ve organize ederler.

Başarılı Bir Uluslararası Lojistik Firmasının Profili Nasıl Olmalıdır?

Başarılı bir uluslararası lojistik firması her şeyden önce yetenekli ve deneyimli bir personel kadrosuna sahip olmalıdır. Lojistik alanında uzmanlaşmış eğitimli çalışanlar, müşterilere en iyi hizmeti sunmak için gereken bilgi ve becerileri sunabilir. Alanında uzman, profesyonel çözüm önerileri üreten bir ekip başarı grafiğini yükseltecek etkiye sahip olacaktır. Ayrıca bir uluslararası lojistik firması çevre dostu taşıma yöntemlerini tercih etmeli, atık yönetimi ve karbon ayak izi azaltma stratejileri gibi sürdürülebilirlik uygulamalarına önem vermeli ve bu konuda müşterilerini bilgilendirmelidir.

Uluslararası lojistik firması için başarılı bir profilde dikkat çeken bir diğer detay da gümrük işlemleri ve tedarik zinciri boyunca güvenliği sağlamak için gerekli önlemleri alabilme kapasitesine ve bilgi ağına sahip olmasıdır. Böylece müşterileri için güven veren bir profile de sahip olacaktır. Uluslararası lojistik firması güncel lojistik teknolojilerini etkin bir şekilde kullanarak süreçlerini optimize etmeli ve müşterilere daha iyi hizmet sunma özelliğine de sahip olmalıdır.

Lojistik Sektöründe Dikkat Çeken Bir İsim: Esalco

İntihal Nasıl Düşürülür ? İntihal Nasıl Düşürülür ?

Esalco uluslararası lojistik firması olarak Türkiye’de alanında söz sahibi konumu ile dikkat çeken bir özelliğe sahip. Kara, hava ve deniz taşımacılığında profesyonel yaklaşımı, uzman ekipleri, çözüm odaklı hizmet süreci ile Esalco, profesyoneller tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Çalışma prensiplerini çok net belirleyen Esalco, her adımda bu prensiplere sahip çıkarak, çalışanlarından müşterilerine kadar tüm kesimlerin memnuniyetini önemsiyor.

Proje ve ağır yük taşımacılığı, uluslararası kişisel eşya taşımacılığı ve entegre lojistik hizmetleri de sunan Esalco, 2011 yılından bu yana sektöründe tercih edilen bir isim olmanın gururunu da yaşıyor. Güvene öncelik veren Esalco ekibi, kriz anlarında ürettiği çözümler ve etik değerleri ile taşımacılıkta tek isim olmaya aday bir uluslararası lojistik firması.

Editör: Mustafa YILDIRIM