Twitter internette en çok vakit geçirilen uygulamalardan biri. Gündemi takip etme, arkadaşlar için paylaşım yapma ve fotoğraf, video paylaşımında bulunma gibi imkanlar var. Yapılan paylaşımlar sadece yazı içeriğinden oluşmuyor.

Video ve fotoğraflar da mevcut. Siyasi, komik, veya bilgilendirici olan fotoğraf ve videoları retweet yaparak sayfanıza kaydetmek mümkün. Böylece istediğiniz zaman sayfanızdan tweetlere ulaşabilirsiniz. Fakat sadece twitter sayfasında kalmasın telefona da indirmek istiyorum diyebilirsiniz. Telefon veya bilgisayara indirerek internet erişimi olmadan videoyu izleyebilir veya fotoğrafı tekrar gözden geçirme şansı elde edebilirsiniz.

Twitter üzerinden telefona veya bilgisayara fotoğraf indirmek çok kolay. Fotoğrafların dışında video indirmek de mümkün. Fakat fotoğraf kadar kolay değil. Uygulama, fotoğrafta olduğu gibi kendi içinde video indirme imkanı sunmuyor.

Bunun için ek uygulamalar gerekli. Farklı yazılımlara sahip cihazlar için farklı indirme programları mevcut. Cihazınız Android, iOS veya Windows olabilir. Uygun program ile videoları kaydetmek ve daha sonra istediğiniz kadar izlemek mümkün. Farklı yazılım sistemleri ile kullanılabilecek uygun indirme programları var.

Android Cihaz İçin Video İndirme

Android yazılımı olan cihazınıza Twitter videosu indirmek mümkün. Bunun için onlarca farklı uygulama var. İçlerinden biri Download Twitter Videos. Farklı platformlardan da içerik indirmeye yarayan bu program twitter için en uygun olanlarından biri.

İndirme aşamaları şöyle:

 • Download Twitter Videos uygulamasını telefonunuza indirin.
 • Twitter uygulamasından kaydetmek istediğiniz videoyu içeren Tweet'e gidin.
 • Paylaş'a dokunun. Bağlantıyı Tweet'e kopyala'yı seçin.
 • Kopyalanan bağlantıyı Download Twitter Videos uygulamasına yapıştırın. Ardından sayfanın sağ alt köşesindeki indirme seçeneğine basın. Video kısa sürede inecektir.

Aşamaları takip edip indirilen videoyu hem Download Twitter Videos üzerinden hem de telefonunuzun galerisinden izleyebilirsiniz.

iOS Cihaz İçin Video İndirme

En yaygın cihaz yazılımlarından biri olan iOS için de Twitter video indirme mümkün. Fakat diğer yazılımlara göre daha fazla aşaması var. Başlamak için öncelikle iPhone'unuza My Media Application indirmeniz gerekli.

Telefonunuza uygulama indirildikten sonra aşamalar şöyle:

 • Twitter uygulamasından kaydetmek istediğiniz videoyu içeren Tweet'e gidin.
 • Paylaş'a dokunun. Bağlantıyı Tweet'e kopyala'yı seçin.
 • Bağlantıyı kopyaladıktan sonra iPhone'unuzda My Media Application uygulamasını açın.
 • Uygulamadaki sağ alt köşede bulunan tarayıcı simgesine dokunun. Uygulama içi tarayıcıya yönlendirileceksiniz.
 • Google arama kısmına www.twittervideodownloader.com yazın ve web sitesini açın.
 • Daha önce kopyaladığınız bağlantıyı buraya yapıştırın ve indir seçeneğine basın.
 • Yeni bir indirme bağlantısı açılacaktır. Dosyayı İndir'e dokunun. İndirilen video için bir ad yazmanız gerekecek.

Karmaşık görünen ama hızlı şekilde halledeceğiniz aşamalardan sonra video My Media Application uygulamasına kaydedilmiş oluyor. Videoyu iPhone'unuza kaydetmek için Film Rulosuna Kaydet seçeneğini kullanın. Böylece İnternet erişimi olmadan da istediğiniz kadar videoyu izleyebilir ve başka uygulamalardan paylaşabilirsiniz.

Windows İçin Video İndirme

Telefona video indirmenin yanında masaüstüne de Twitter videosu indirmek mümkün. Bunun tarayıcıya eklenen bir uzantı mevcut.

Google Chrome için aşamalar şöyle:

 • Chrome web mağazasından Video Downloader Professional uzantısını arayın ve "Chrome'a Ekle"yi seçin.
 • Twitter'dan istediğiniz videoyu oynattığınızda eklenen uzantıda çıkan bildirime tıklayın.

Video Chrome uzantısı sayesinde Windows bilgisayarınıza da kolayca inecektir. Videoyu bilgisayarınızda istediğiniz gibi saklayabilirsiniz.

Alternatif İndirme Programları

İstediğiniz videoları sadece yazıda bahsettiğimiz uygulamalardan indirmek zorunda değilsiniz. Bunun dışında başka uygulamalarda mevcut.

Her yazılım için kullanabileceğiniz alternatif uygulamalar şöyle:

Dijital para türleri: Coin, altcoin, token... Dijital para türleri: Coin, altcoin, token...
 • Android için: Save Twitter Videos
 • iOS için: Documents by Readle
 • Windows için ise uygulamaya gerek kalmadan ilgili tweetin internet adresini diğer bir deyişle URL'sini kopyalayarak twitter.com ile başlayan bu adresin başına xx eklemek.

İster program kullanarak ister programsız indirilen videoların tadını çıkarın. Sevdiklerinizle paylaşın veya arşivleyin.

Kaynakça

1.         SporDurağı. “Spor Terimleri”. Erişim 16 Mayıs 2022. https://sporduragi.com/