Vücut tipi hesaplama işlemi, belirli ölçülere sahip olunduğu taktirde çok basit bir şekilde gerçekleşir. Bu ölçüler bel, göğüs, kalça ve üst kalça ölçümleridir. Bu ölçümleri öğrenerek belirli aşamalar dahilinde kısa sürede vücut tipinizi öğrenebilirsiniz. Vücut tipini biliyor olmak birçok konuda size yarar sağlayacaktır. Kilo alma ya da kilo verme gibi konularda da bu gibi vücut tipi değerleri çok önemli bir konumda yer almaktadır.

Göğüs ölçünüzü almak için yapmanız gereken şey, ölçüm bandı ile göğsünüzü doğru bir şekilde sarmaktır. Bu sarma işlemini yaparken göğsünüzün en dolu olduğu kısımdan sarmayı ve ölçüm bandını sıkmamayı unutmayın. Sonrasında elde edeceğiniz ölçüm, sizin göğüs ölçünüzdür.

Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro istiyoruz Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro istiyoruz

Bel ölçüsü almak için yapılan şey ise, belinizin etrafına ölçüm bandını sarmaktır. Ancak bel kısmı vücudun en yağlı olan kısımlarından olduğu için, ölçüm bandını sıkmamayı unutmayın. Eğer bu kısımda sıkma işlemi uygularsanız doğru bir sonuç almanız da zorlaşacaktır.

Kalça ölçümleri alınırken kadınların erkeklere nazaran çok daha fazla kalça yağına sahip olduğu unutulmamalıdır. Kalça ölçümü yapılırken daha ince türde kıyafetler tercih edilmeli ve yumuşak türde bulunan kalça kısmını sıkıştıran kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Eğer sıkışık bir kıyafet giyilmişse kıyafet değiştirilmeli ve ölçümden önce yarım saat kadar beklenilmelidir. Sonrasında ölçüm için kalçalara yandan bakmanız gerekir. Bu bakış ile beraber kalçanın en geniş kısmı üzerinden ölçüm bandı sarılmalıdır. Bant, zemine paralel seviyede tutularak ölçüm son bulur.

Bunun sonrasında elde edilecek sonuçlarla beraber ortaya çıkan vücut tipleri şu şekildedir:

·        Kum saati vücut tipi

·        En iyi kum saati vücut tipi

·        Alt kum saati vücut tipi

·        Kaşık vücut tipi

·        Üçgen vücut tipi

·        Ters üçgen vücut tipi

·        Dikdörtgen vücut tipi

Linke tıklayarak, yaparak kişiye özel hazırlanan online spor, diyet programlarını takip edebilirsiniz. Sağlıklı yaşam hakkında her şey blogumuzda!