Yaz spor okulları ve Futbol okullarıyla ilgili açıklamalarda bulunan EASKF (Eskişehir Amatör Spor Kulüpleri Federasyon) Başkanı Sadri Atam şunları söyledi:

“Kent nüfusunun sürekli artması, artan nüfusla birlikte sürekli çocuklarımızın oyun oynayacağı arsa ve arazilerin azalması, sokaklarda futbol oynamanın zorlaşması, velilerin artan güvenlik kaygıları gibi sebepler, çocukların futbola yönelmesi noktasında futbol okullarını birincil başlama noktası konumuna getirdi.

Çocuğumuzu futbol okullarına gönderirken aşağıda belirtilen konularda dikkatli olmamız gerekiyor.

Göndereceğiniz futbol okulunun ya da yaz spor okulunun kulüp bünyesinde olması, TFF tarafından belgeli antrenörlerle çalışıyor olması gerekir.

Süper lig takımlarına sporcu seçiyoruz diye para kazanmak amaçlı futbol okullarını değil de, lisans çıkarma yetkisi olan İlimizde faaliyet gösteren kulüplerimizi tercih edin. Bu konuda Federasyonumuzdan(EASKF) bilgi alabilirsiniz.

Çocukların eğitim aldıkları spor tesislerinin; başta hijyen ve zeminin uygunluğu gibi belirli kriterleri olması gerekir.

Eğitimlerde çocuklar, tekmelik ve mümkünse zemine uygun ayakkabı kullanmalıdır.

Kale direklerinin zemine sabitlenmesi gerekmektedir. Aksi hallerde çalışma başlatılmamalıdır.

Çocuklarınızı gönderdiğiniz futbol okulu ya da yaz spor okulları mutlaka kulüp olmalıdır ve eğitimleri Türkiye Futbol Federasyonu’nun belirlediği yeterlilik belgesine sahip Antrenörler tarafından verilmelidir.

Eskişehirspor'dan ETİ'ye kritik ziyaret Eskişehirspor'dan ETİ'ye kritik ziyaret

Futbol eğitim programları öğrencilerin cinsiyet ve yaş gruplarına uygun, gelişim özellikleri ve farklı ihtiyaçlar gözetilerek hazırlanmalıdır.

Sakın ama sakın sen Eskişehirspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, gibi kulüplerde futbol oynayacaksın, büyük paralar kazanacaksın gibi hayallerle çocuğumuzun geleceğiyle oynamayın.

Çocuklarınızı öncelikle sağlık için spora yönlendirin” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM