Başkan Şentuna'dan Bayram Mesajı Başkan Şentuna'dan Bayram Mesajı

Elektrik Mühendisleri Odası Ve Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubeleri Ortak açıklama yayınladı. Açıklama şöyle; “İlk olarak 2012 yılında dönemin orman ve su işeri bakanı Veysel Eroğlu’nun İzmir valisini ziyareti sırasında müjde olarak verdiği Ankara-Eskişehir-Afyon-İzmir Yht hattının yapımına başlanacağı ve birinci etapın ihalesinin yapıldığı haberiyle gündeme gelen yht projesi ile eskişehirliler olarak bir beklentiye girmiştik. 2013 yılında temeli atılan Ankara-İzmir yht hattı dönemin ulaştırma bakanı tarafından  1080 günde biteceği müjdelenmiş ancak sonrasında gelen tüm ulaştırma bakanlarının yeni bir bitiş tarihi verdiği projede bugün geldiğimiz noktada da malesef projeden Eskişehir’in Çıkarıldığını Ve Polatlı-Emirdağ-Afyon hattı üzerinden devam ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Ankara-İzmir yht projesi Türkiye’nin Übaşkenti Ankara’yı nüfus yoğunluğu bakımından Türkiye’nin 3. büyük şehri olan İzmir’e bağlayacak önemli bir projedir. eskişehir bu noktada sanayi ve kültür merkezi bir il olması yanısıra hem de bir demiryolu kenti ve mevcut yht projelerinin bir kesişim noktası olması sebebiyle önemli ve değerlidir. mühendislik açısından baktığımızda yht projelerinin nüfus yoğun illeri biribirine bağlaması gereken büyük alt ve üst yapı yatırımları olması gerekmektedir. Zaten mevcut olan Ankara-Eskişehir yht hattı üzerinden eskişehir-afyon yht hattı projenin hem daha kısa sürede tamamlanmasını hem de ekonomik açıdan tasarruf edilmesini sağlayacaktır. ayrıca yıllardır beklentileri karşılayamayan zafer havalimanı için de Eskişehir-Afyon yht hattının faydalı olacağı düşünülmektedir.  İzmir yht tren hattının Eskişehir durağının komşu illerimiz kütahya ve bilecik’te yaşayan vatandaşlarımız için de bir avantaj olduğu açıktır. İstanbul-Antalya yht hattı projesinin de fizibilitesinde Eskişehir-Afyon hattının kullanılacak olması, projenin daha kısa sürede hayata geçmesine neden olacaktır. eskişehirin mevcut demiryolu sanayisinin potansiyeli ile yht araçlarının bunca ana hattının kesişim merkezi olarak yht araçlarının bakım-onarım merkezi olmasının da planlarda yer almasının gerektiğini düşünüyoruz.

gelinen bu değerlendirmeler neticesinde konun takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyor ve hükümet yetkililerince Eskişehir’in es geçilmemesini talep ediyoruz.

 

 

 

Editör: Mustafa YILDIRIM