Yüksel, “Yeni ürün almak, tedarik etmek isteyen velilerimiz fiyatlardan çok şikayetçi olduklarını söylediler. Biz kendimiz de şikayetçiyiz fiyatlardan. Geçen sene ile bu seneyi kıyaslarsak yarı yarıya adet olarak düştü ama ciro bazında işlerimiz aynı. Geçen sene 250 liraya sattığımız okul ayakkabısını bu sene 450-500 bandında sattık. Geçen sene 150-200 liraya sattığımız okul çantası bu sene 350-400 bandında satışa sunduk. 10 aileden 4’ü satın aldıysa 6’sı tamir ettirmiştir. Biz bundan önceki senelerde cumartesi Pazar çarşıda inanılmaz bir yoğunluk olurdu. Okul kıyafetlerinin olduğu yere veliler giremezdi yoğunluktan. O yoğunluktan diğer esnaflar da okul çantası, ayakkabısı ya da kıyafeti satmayan esnaflar da yararlanıyordu. Ama bu sene öyle bir yoğunluk olmadı.” dedi. Tamircilerin bu sene iyi çalıştığını dile getiren Yüksel, tamircilerin tamir çanta ve ayakkabı gibi ürünleri yetiştirmekte zorlandığını hatta uzun saatler çalışan esnaflar olduğunu belirtti.

GURBETÇİLER DE FİYAT ARTIŞINDAN DERTLİ

Bundan önceki senelerde gurbetçilerden inanılmaz bir verim aldıklarını dile getiren Yüksel, “Biz böyle dediğimiz zaman bazı vatandaşlar şöyle algılıyor ‘gurbetçi geldi, fiyatlar değişti’. 12 ay boyunca fiyatlar artmadığı sürece fiyatlar sabittir. Bu sene gurbetçi fiyatların çok pahalı olduğundan şikayetçiydi. Ev alımları düştü, çarşıdaki alışveriş miktarları düştü. Çarşıda bir restorana girip fiyat listesine bakıp kalkıp giden gurbetçi aileler gördüm. Gurbetçiler böyle yapıyorsa halkımız ne yapsın.” dedi.

ESİAD ile KalDer'den işbirliği ESİAD ile KalDer'den işbirliği

HIRSIZLIK OLAYLARI ÇOK ARTTI

Hamamyolu, Asarcıklı, Köprübaşı bölgesindeki hırsızlık olaylarına da değinen Yüksel durumu ellerinden geldiğince kendi içlerinde halletmeye çalıştıklarını söyledi. Yüksel, “Bizim çarşı mağazacılar grubu olarak whatsapp gruplarımız var, 178 arkadaşımızın olduğu. Öyle bir durum olduğunda biz paylaşıyoruz. ‘Bu arkadaş hırsızlık yaptı dikkat edin’ diyoruz. Dükkâna fotoğrafını asıyoruz. Kendi çabamızla önlem almaya çalışıyoruz. Bununla ilgili geçen hafta arkadaşlarımız emniyet müdürüyle bir görüşme gerçekleştireceklerdi. Önümüzdeki hafta da biz emniyet müdürüyle bir görüşme gerçekleştirip hamam yolu, köprübaşı ve yedilerin biraz daha sivil polisin, bekçilerin, normal devriyelerin gezmesini isteyeceğiz. Ona keza belediyeden de bir ricamız olacak akşam ışıkları konusunda. Bazı ara sokaklarda sıkıntı var. Belediye başkanımız kazım kurt bizim yanımızda olur, zaten her zaman esnafın yanında olan bir başkanımız kendisi.” açıklamasında bulundu.