Atatürkçü Düşünce Derneği Eskişehir Şubesi, Memleket Sevdalıları Derneği Eskişehir Şubesi, Sivil ve Sosyal Yaşam Derneği, Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu yeni stadyuma Atatürk isminin verilmemesi nedeniyle ortak bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklama şöyle; “Tüm kamuoyunca bilindiği gibi, 1952 yılında inşa edildikten sonra Eskişehir Atatürk Stadyumu olarak tescil edilen ve şehrimizin arması şanlı Eskişehirsporumuz ve hemşerilerimizle bütünleşen, her birimizin eşsiz anılara sahip olduğu Eskişehir Atatürk Stadyumu 2016 yılında Sazova Mahallesinde yeni binasında hizmete vermeye başladı. Ancak ne hikmetse stadyumun ismi değiştirilerek yeni ismi Eskişehir Yeni Stadyumu” şeklinde, ruhsuz, İlimizin ve milletimizin hiçbir anısını, kültürünü, değeri çağrıştırmayan adla tescillendi.

Aradan geçen 6 yıl boyunca yükselen tepkilere rağmen isim değişikliği konusunda adım atılmadı, geçen yıl Ekim ayında söz verilmesine rağmen sözler de tutulmadı.

Aşağıda ismi yazılı demokratik kitle örgütleri olarak bizler, bu oldu bittiyi kabul etmiyoruz. Stadın gerçek adı olan Atatürk Stadyumu isminin tescillenmesini, stat ve yön levhalarının değiştirilmesini istiyoruz. Bu konuyu ısrarla takip ediyoruz.

Atatürk’ün anısına ve bizlerin hassasiyetlerine yapılan bu saldırıyı unutmadığımızı, unutmayacağımızı, stadın adının Atatürk Stadyumu olarak tescillenene kadar mücadelemize devam edeceğimizi, 11.Eylül Pazar günü saat 14:00’da stadyum Kuzey K3 giriş kapısı karşısı seyirci otoparkı önünde yapacağımız basın açıklamasıyla bir kez daha göstereceğiz.

Destek olmak isteyen hemşerilerimizi, Türk ve Eskişehirspor bayrak ve atkılarıyla birlikte Pazar günü saat 14:00' de seyirci otoparkı girişi önünde yapılacak basın açıklamasına bekliyoruz.”