Dikkat eksikliği yetişkinler için de sorun Dikkat eksikliği yetişkinler için de sorun

Bildirici, Yeşilay Haftası dolayısı ile yaptığı açıklamada, bu önemli haftanın, halk sağlığı açısından kritik olan sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığıyla mücadeleyi kapsadığını belirtti. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Yaşar Bildirici, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye’de ve dünya genelinde sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı giderek artmakta ve bu maddelere başlama yaşı düşmektedir. Bağımlılık, bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal hayatını olumsuz etkiler. Bu felaketi önlemek için etkili bir koruyucu halk sağlığı yaklaşımı gerekmektedir." ifade etti.

Bildirici, bağımlılığın önlenmesi ve azaltılması için tüm kurumların koordineli ve kararlı çalışmalar yürütmesinin önemine vurgu yaparak, "En etkili çözüm koruyucu sağlık hizmetleri ve alınacak tedbirlerdir" dedi.

Sağlık Müdürü, hızlı sosyal ve ekonomik değişimlerin sağlık sorunlarını da etkilediğini belirterek, "Ergenlik dönemi, bağımlılık yapıcı maddelere başlama riski açısından önemli bir periyottur. Bu dönemde gençlerimiz, birçok zararlı alışkanlığa açık hale gelmektedir" diye ekledi.

Bağımlılık yapan maddelerin sağlık üzerindeki zararlarını vurgulayan Bildirici, sigara, alkol ve uyuşturucunun insan sağlığına, ekonomiye, aile huzuruna ve milli ahlaka verdiği zararların büyük olduğunu ifade etti. Bildirici, anne ve babalara da önemli sorumluluklar düştüğünü belirterek, "Çocuklarında ani karakter veya davranış değişiklikleri fark eden ebeveynler, mutlaka uzman görüşü almalıdır. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak hepimizin toplumsal görevidir" dedi.

Son olarak, Yeşilay Haftası vesilesiyle Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü olarak tüm halkın sağlıklı bir yaşam sürmesini temenni ettiklerini belirten Bildirici, sigarayı bırakmak isteyenler için Sağlık Bakanlığı’nın ALO 171 numaralı danışma hattını veya sigara bırakma polikliniklerini ziyaret etmelerini önerdi.

Kaynak: iha