Cumhuriyet Halk Partisi Tepebaşı Belediye Meclis üyelerinin bir kısmının örgüt kontrolünde temayül yoklaması ile belirlenmesi amacıyla yapılan seçimlerde seçime hile karıştırıldığı gerekçesi ile seçimler iptal edilmiştir.

      Bu konu ile ilgili CHP genel merkezinin veya MYK nın almış olduğu bir karar henüz açıklanmamıştır. Ancak bu konu ile ilgili olarak partili ve eski bir yönetici olarak görüşlerimi açıklamak isterim:

Milli Muharip Uçak Kaan özellikleri Milli Muharip Uçak Kaan özellikleri

     Seçimlerdeki çifte mühür ve çifte zarf uygulaması sandık kurullarının dışında tertiplenerek, sandığa atılması “Doğrudan Seçimlere Hile Karıştırma Eylemidir”, sandık kurulundakilerin haberi olmadan yapılmış ise bu da görevi ihmal suçunu oluşturur. Bu şartlarda yapılan bir seçimin iptal edilmesi doğrudur. Eğer yeniden seçim yapılacak ise bu seçimi kesinlikle Tepebaşı İlçe Örgütü yapmamalıdır. Tarafsız ve güvenilir seçim kurulları oluşturulmalıdır. Yapılan eylem seçimlerin iptaline neden olmuştur. Ancak “basit bir hata” olarak kabul edilemez. Oy kullanan bin beş yüz üyenin ve tüm partili camianın hakkı ve hukuku zarar görmüştür. Buna kimsenin hakkı yoktur. Ayrıca bu olay parti içinde yaşanmıştır, partinin kendi “iç sorunudur” da diyemeyiz çünkü; bir yerde usulsüzlük varsa hak, hukuk ihlali varsa orada bu hakkı koruyan hukukun da olması doğaldır. Siyasi Partiler Kanunun 121. maddesi Dernekler Kanunu’na atıf yapmıştır. Dernekler Kanununun 32. maddesi: “… Seçimler ve oylamalar ile oyların sayım ve dökümüne hile karıştıranlar fiileri daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde 6 aydan 2 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılırlar…” hükmü yer almaktadır. Ayrıca TCK’nın görevi ihmal suçu da olayımızda düşünülmelidir”

Editör: Mustafa YILDIRIM