Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 yılı ilk çeyrek büyüme verilerini değerlendirdi. Başkan Küpeli, Türkiye'nin yüzde 5,7 büyümesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, "Bu dönemde OSB’lerimizdeki üretim yüzde 6,06 arttı. Böylece OSB’lerimiz ülkemizin büyümesine güçlü bir destek vermiş olduk. Sanayi sektörü ve ihracata dayalı üretim modeli daha fazla önem kazanacak" dedi.

TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2024'ün ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 5,7 bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2,4 büyüdü. TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerini değerlendiren Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, bu büyümenin sanayicilere ve iş dünyasına ümit ve güven aşıladığını ifade ederek, "Dünyada merkez bankası faizlerinin hala yüksek olduğu, küresel büyüme ve ticaret görünümünün tarihsel ortalamaların altında seyrettiği, yurt içinde hem depremin yaralarının sarılmaya hem de enflasyonun indirilmeye çalışıldığı bir dönemde, 2024 yılına da güçlü bir pozitif büyümeyle başlamak önemli. Büyümeye tüm sektörlerin pozitif katkı vermesi, büyümenin genele yansıması bakımından değerli. İnşaat sektörü 11,1 ile büyümenin temel sürükleyicisi olurken; sanayi, bilgi iletişim, mesleki, idari ve destek hizmetleri de büyümeye yüzde 5 bandında katkı veren diğer sektörler olarak öne çıkıyor. Büyümenin talep tarafına baktığımızda ise, yatırım harcamalarının yüzde 10,3 ile en yüksek büyüyen alt kalem olduğunu görüyoruz. Geçmiş yıldan itibaren ağırlığı azalsa da tüketim harcamaları yüzde 7,3 büyüdü. Net ihracat ise büyümeye yüzde 1,6 katkı yaparak olumlu performans göstermeye devam etti. Açıklanan veriler, 2024 yılının geri kalan dönemi için iş dünyamıza ümit ve güven aşıladı. Ülkemizin istikrarlı ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için sınai üretiminin mutlaka artırılması gerekiyor. Net dış talebin büyümeye olan katkısının 5 çeyreğin ardından 1,6 puanla pozitif gerçekleşmesi olumlu bir gelişme” dedi.

Başkan Küpeli, enflasyonla mücadeleyi desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Fiyat algısındaki bozulmaları ve enflasyonu ne kadar kısa sürede düzeltebilirsek, iç talebin dengeli bir şekilde büyümesi o kadar hızlı gerçekleşir. Dış ticaret tarafında gördüğümüz olumlu tablonun da devam etmesini arzuluyoruz. Katma değeri yüksek üretimin teşvik edilmesini ve cari açığı düşürmeye yönelik politikaların uygulanmaya devam etmesini kararlı bir şekilde destekliyoruz. Ülke olarak daha fazla üretmeye, sanayileşmeye ve ihracat yapmaya ihtiyacımız var. Ekonomide sağlanacak kalıcı istikrar ve öngörülebilirlik beraberinde yeni yatırımları da getirecektir” ifadelerini kullandı.

ESO üyeleri, bakanlık teftişleri hakkında bilgilendirildi ESO üyeleri, bakanlık teftişleri hakkında bilgilendirildi

Editör: Mustafa YILDIRIM