1259 yılında yaptırılan caminin güvercinlere mekan olduğunu belirten Toptaş, 764 yıllık bu kültür hazinesine sahip çıkılmasını istedi.

Toptaş, “​1259 yılında Selçuklu hükümdarı İzzettin Keykavus’un emirlerinden Ankara valisi Emir Seyfettin Kızıl tarafından yaptırılan, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’ya 109 km uzaklıkta ilçemiz Hamamkarahisar Mahallesinde bulunan tarihi cami ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle güvercinlerin barınağı olmuş ve içler acısı duruma gelmiştir. Asırlar boyunca atalarımızın özenle koruyup günümüze kadar getirdiği bu eşsiz tarihi eser göz göre göre adeta çürümeye terk edilmiştir.

İç çekişmeleri kenara bırakma vakti İç çekişmeleri kenara bırakma vakti

​Günümüzde pek çok ülke gelecek nesillerine aktaracak tarih ve kültürü olmadığı için hayali tarih ve kültür yazarken bizler gerçek tarih ve kültürümüze sahip çıkmayarak yok olmasına seyirci kalmaktayız. Anadolu’nun bağrındaki bu tarihi eserin içler acısı durumu vicdanları sızlatmakta olup milletini ve devletini seven bizleri kaygı ve dehşete düşürmektedir.

​Atalarımızın yaptığı bu eserler tarihi miraslarımızdır. Her insanın özellikle de yöneticilerin ve sahibi olduğu vakıfların tarihi eserlere sahip çıkmak, onları korumak, bakım ve onarımlarını yaparak gelecek nesillere aktarmak öncelikli görevidir.

​800 yıla yakın ayakta kalabilmeyi başarmış olan bu tarihi caminin içler acısı halinden kurtarılması ve tekrar turizme kazandırılması için başta bölge milletvekillerimizin, yöneticilerimizin ve sahibi olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün bu konuya gereken hassasiyeti göstermelerini bölge halkı olarak talep ediyoruz.

​Kültürel mirasına sahip çıkmayan, geçmişini kültürünü gelecek nesillere aktarmayan milletler, başka milletlerin kültürlerinin etkisine girerek kültürlerini kaybeder ve kültürleri yok olur. Kültürlerini kaybeden toplumlar özgürlüklerini ve bağımsızlıklarını da kaybederler.”