İnsani yardımların yanı sıra acil ihtiyaçlardan olan tuvalet konusunda Büyükşehir Belediyesi atölyelerinde üretilen seyyar tuvaletler bölgeye sevk edildi. Atölyelerde üretim yoğun şekilde sürerken, sevkiyatlar da devam edecek.

 

    Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve10 şehirde büyük yıkıma yol açan deprem sonrası acil durum çalışmalarını aralıksız sürdüren Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, afet bölgesine insani malzemelerin yanı sıra uzman personel, araç gereç ve ekipman desteği sağlamaya devam ediyor.

      Başkan Yılmaz Büyükerşen’in anlık takip ettiği çalışmalarla, afetin meydana geldiği 6 Şubat’tan bu yana 58 TIR insani malzeme, 250 personelini bölgeye sevk eden Büyükşehir Belediyesi, şimdi de acil ihtiyaçlara yönelik üretimini aralıksız sürdürüyor.

        Afet bölgesinde acil ihtiyaçlardan olan mobil tuvalet konusunda da atölyeler yoğun bir şekilde çalışıyor.  Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler atölyelerinde üretilen seyyar tuvaletler ile Büyükşehir iştiraki İmar A.Ş.’nin ürettiği deşarj alt yapı malzemeleri bölgeye sevk edildi. Atölyelerde gece gündüz üretimi devam eden seyyar tuvaletler kamyon ve TIR’lara yüklenerek Hatay başta olmak üzere afetten etkilenen illere gönderildi. Bu arada mobil tuvalet altı beton box, ısı yalıtımlı çadırlar, soba, kömür ve odunların da sevkiyatı sürüyor.

    ESKİ Genel Müdürlüğü de bölgede en temel ihtiyaç olan su konusunda ilk günden bu yana pet şişe Kalabak suyunu afetzedelere ulaştırmaya devam ediyor.

   ESKİ Genel Müdürlüğü, Hatay’da çalışan personel için, iş kıyafetleri, çadırlar, uyku tulumları, ilk yardım malzemesi, ağrı kesici, vazelin gibi tıbbi malzeme, kafa ve el fenerleri, kamp hazır yemek ısıtıcısı, sobalar ile HATSU Genel Müdürlüğünün ihtiyacı olan battaniye, soba, büyük elektrikli ısıtıcılar, iş elbiseleri, gıda maddelerini götürmek üzere 2 araç ile personelini Hatay’a gönderdi.

     Halk Ekmek A.Ş. ise deprem bölgesine roll ekmek göndermeye devam ediyor. Günlük on binlerce roll ekmek sevkiyatını sürdüren Halk Ekmek, depremzedelerin en temel ihtiyacı olan ekmek konusunda da başarılı çalışmalarına devam ediyor.

      3 TIR insani yardım malzemesi ve 5 aracını daha afet bölgesine gönderen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Adıyaman olmak üzere depremden ağır hasar illerde yardımları AFAD koordinesinde depremzedelere ulaştırmaya devam edecek.

Editör: Mustafa YILDIRIM