Bu tür özel günlerde satışların artmasıyla birlikte reklamlarda da inanılmaz bir artış yaşandığını ifade eden TÜKBİLDER Eskişehir Başkanı Sülahi Özalp, “Tüketicilere yönelik reklam ürün satışları ile ilgili reklam kampanyaları konusunda tüketicilerimizi birkaç önemli hususta uyarma gereği duyuyoruz.” dedi. Satışa sunulan indirimli ürünlerde Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış fiyat bilgisi içeren reklamlar ile ticari uygulamalar hakkında kılavuzda, bir mal veya hizmete ilişkin indirim yapıldığını gösteren yazılı, sesli veya görsel herhangi bir ibarenin yer aldığı reklamlarda; indirimden önceki fiyat, indirimli satışın başlangıç ve bitiş tarihleri ile indirimli olarak satışa sunulan mal veya hizmetin miktarı sınırlı ise bu miktarın açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesinin zorunlu olduğunu aktaran Özalp, “Yanıltıcı reklam ile ürün satanları ve bu durumdan mağdur olan tüketicilerimiz mutlaka reklam kuruluna şikâyetlerini yapmalılar.” diye konuştu.

HEDİYE ALIMLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Özalp, hediye alacaklara şu önerilerde bulundu: “Tüketicilerimize birkaç tavsiyemiz olacak. Öncelikle babanıza alacağınız hediyenin kullanılabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Ürün alınmadan önce mutlaka ürün fiyat karşılaştırılması yapılmalı. Yine alınan ürünlerin faturasını, garanti gerektiren ürün ise garanti belgesini, kullanma kılavuzu gibi ürüne ait belgeleri mutlaka alın ve saklayın. Çünkü ileride üründe arıza çıkması durumunda hak arama noktasında o belgeler size lazım olacak.”

İNTERNET ALIŞVERİŞLERİ

Hediyelerini internet üzerinden almak isteyen tüketicilerin bilmesi gerekenleri de açıklayan Özalp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle internet ürün satış sitelerinin güvenilir olmasına dikkat etmeliler. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketicilerimiz, ‘14 gün içerisinde her hangi şart ve ceza ödemenden cayma hakları vardır.’ Cayma bildirimini mutlaka yazılı yapmak gerekmektedir. Babaların hakları hiçbir zaman ödenmez tüm babaların günü kutlu olsun.”