SES Şube Eş Başkanı Dr.Birtürk Özkavak, Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çalışanlarının Banka Promosyonları’nın  Güncellendirilerek mağduriyetin giderilmesini istedi.

Kalp ölümlerinin üçte 1’i erken dönemde Kalp ölümlerinin üçte 1’i erken dönemde

Özkavak, “Bilindiği gibi kamu görevlilerinin aylık ücretleri bankalar yoluyla ödenmekte ve anlaşma yapılan bankalar yatırılan maaşlar karşılığında promosyon ödemeleri yapmaktadırlar. İşkolumuz sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan personelin de banka promosyon sözleşmeleri sağlık müdürlükleri ve sosyal hizmet müdürlükleri tarafından yapılmakta ve promosyon miktarları bu sözleşmeler ile belirlenmektedir. Banka promosyon sözleşmeleri hazırlanırken 2007/21 sayılı başbakanlık genelgesi esas alınmaktadır. İlgili genelge 2008 ve 2010 yıllarında emekçilerin lehine çeşitli düzenlemeler ile revize edilmiştir.

Ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin satın alma gücünde ciddi oranda gerileme yaşanmıştır. Haziran 2021 öncesi bir çok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin TL arası ek bir gelir geçmişti. Ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 25-30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde 3 ile 5 yıllık promosyon sözleşmesi yapılan iş yerlerinde çalışan emekçiler, ciddi hak kaybına ve eşitsiz bir uygulamaya maruz kalmışlardır.

Bu mağduriyetleri ilimizdeki sağlık ve sosyal hizmet emekçileri de yaşamaktadır. Sendikamız bir çok iş yerinde promosyon ihalelerinin yenilenmesi erkene çekilmesi için imza kampanyaları düzenlemiş ilgili makamlara verilmek üzere çok sayıda imza toplanmıştır. İlimiz Aile ve Sosyal politikalar il müdürlüğünde çalışanların mağduriyeti ileri boyutlara varmıştır. Geçtiğimiz dönem imzalanan anlaşma ile promosyon ücretleri kişi başı 1950 TL olmuştur. Ancak günümüz itibari ile bu rakam çok anlamsızlaştığı gibi kuruma tayin gelen çok sayıda yeni personel bu ücretleri dahi alamamıştır. Kurumda 600 üzerinde personel vardır. Çevre illerden aldığımız bilgilere göre oralarda ihalelerin yenilenmeye başladığını ve bankalarla nispeten çalışanlar lehine düzenlemeler yapıldığı haberlerini aldık .Aile sosyal politikalar il müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda çalışanlar için  sendikamızın öncülüğünde promosyon ihalesinin yenilenmesi için çaba harcıyoruz. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesini talep ediyoruz. Kendi makam ve çıkarlarından başka hiçbir şey düşünmeyen yandaş sendikalara rağmen çalışanların taleplerini kazanacağımıza inanıyoruz. İlgili müdürlükleri bir an önce harekete geçerek gerekenleri yapmaya davet ediyoruz”