Uluslararası Cam Yılı olarak ilan edilen 2022 yılında onlarca sergiye ev sahipliği yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında da birbirinden özel sergileri sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Cam sanatçısı Sevgi Taner Avcı’nın “Bellek” adlı cam sergisi, tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda düzenlenen görkemli bir törenle açıldı. Açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, belediye bürokratları, sanatçılar, akademisyenler, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, davetliler ile sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuşan sanatçı Sevgi Taner Avcı, eserlerini yaratırken farklı bir teknik kullandığını ifade ederek, “Farklı bir teknik kullanıyor, camı kazıyarak şekillendiriyorum. Burada açtığım sergimin ismi ‘Bellek’. Neden bellek derseniz? İnsanın beyninde olan, biriktirdiklerinden yola çıkarak bir sergi oluşturdum. Esasında tüm yaşamımız bir birikim. Çocukluğumuzdan başlayan ve bizleri etkileyen çok fazla imgeler oluyor. Benimki daha çok danteller, uçuşan tüyler ve transparan her şey. Camın transparanlığına çok yakıştığını düşünüyorum. Açılışa gelerek bizleri onurlandıran Başkanımız, Hocamız Yılmaz Büyükerşen’e ve sizlere çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Sevgi Taner Avcı’nın eserlerini gördükçe gururlandığını ifade eden Başkan Büyükerşen de açılışta yaptığı konuşmada, “Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzemizde eserleri bulunan, rahmetli babasını da çok sevdiğim Sevgi'nin başarılarına başarı eklemesinden dolayı çok mutluyum. Her defasında bizi şaşırtıyor. Bir de az evvel öğrendim ki; trio konserini yapan arkadaşlar benim kurmuş olduğum fakültede hoca olmaya kadar ilerlemişler. Bu beni çok ama çok ama çok mutlu etti. Öğrencilerimizin başarıları ile gurur duyuyorum. Bu güzel eserleri oluşturan Sevgi’ye de çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmalar sonrası serginin açılışı yapılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Büyükerşen ve Avcı eserleri birlikte incelerken sergi, 19 Şubat’a kadar Büyükşehir Belediyesi Kent Müzeleri Kompleksi Sergi Salonu’nda görülebilecek.

Editör: Mustafa YILDIRIM