Milletvekili Süllü, mesajında şunları söyledi;

“Cumhuriyetin yolunda yürüyen özgür, bağımsız ve bilimsel düşünceyi benimseyen bireyler olmanın öneminin arttığı şu günlerde 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü eğitimin ve eğitimcilerin sorunları ile kutlamaktayız.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hayatta en gerçek yol gösterici bilimdir” ve “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” sözlerinin rehberliğinde ülkenin dört bir yanına eğitimi yaymak heyecanını taşıyan öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da buruk kutlayacağız. Her geçen gün Atatürk ilkelerinin silinmeye çalışıldığı ve kötü yönetilen bir milli eğitim sistemi çocuklarımıza dayatılırken, sorgulamaktan, bilimsellikten ve nitelikten uzak bir eğitim anlayışını çocuklara dikte eden bir eğitimci modeli yetiştirilmek istenmektedir. Bu anlayışı kabullenmeyen öğretmenlerimiz, tek tek bedel ödemeye zorlanmaktadır.

Okul öncesinden yükseköğretime eğitim sistemimiz tam bir sorunlar yumağına dönüşürken, öğretmenlerimiz de ekonomik, mesleki ve sosyal sorunlarla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.  Baskı gören, her yıl atama bekleyen ve emeklerinin karşılığını hak ettikleri gibi alamayan öğretmenlerimizin yılda bir kez Öğretmenler Günü’nü kutlamaktan çok daha fazlasını kendilerine borçluyuz.

Süllü; Mülakat kaldırılmalı Süllü; Mülakat kaldırılmalı

Yüksek enflasyona bağlı hızla artan kiralar, gıda, giyim ve kırtasiye harcamaları gibi zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelen, yoksulluk sınırının altında maaş verilen öğretmenlerimizin özlük haklarında gerekli iyileştirmeler yıllardır görmezden gelinmektedir. Baskılarla itibarsızlaştırılmaya çalışılan bu kutsal mesleğin idealist ve cefakâr mensuplarına destek olmak ve sorunlarını çözüme kavuşturmak zorundayız. Odağında öğretmenlerin olduğu bir eğitim reformunu hayata geçirmeden öğretmenlerin de eğitimin de sorunlarını çözmek mümkün olmayacaktır. Öğretmenlerin çoğunluğunun kabul etmediği Öğretmenlik Meslek Kanunu baştan hazırlanarak kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmen uygulamasına son verilmelidir.

Mesleki sorumluluk bilinci ile mücadeleden asla yılmayan eğitimcilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor; eğitimin ve eğitimcinin hak ettiği değeri göreceği bir Türkiye dileğiyle, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor ve tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Editör: Mustafa YILDIRIM