9 Ocak 1949 Eskişehir doğumlu olan Abdülkadir Adar, ilkokulu Eskişehir Merkez Necatibey İlkokulu’nda tamamlamış, ortaokul ve liseye ise bugün Eskişehir Anadolu Lisesi olan Eskişehir Maarif Koleji’nde devam etmiştir. Lisans derecesini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden alan Abdülkadir Adar, 4 çocuklu çiftçi bir ailenin 2. çocuğudur.

Askerlik görevini 1975 yılında ülkemizde ilk kez uygulanan kısa dönemde Aydın Jandarma taburunda tamamlayan Adar, askerlik sonrası çiftçilik ile uğraşmış ve 1980 yılında kardeşleri ile birlikte elektrik malzemeleri satışı ve taahhütü işleri üzerine Adar Elektrik LTD. ŞTİ.’yi kurmuştur. Abdülkadir Adar, ticari ve zirai faaliyetlerine devam etmektedir.

12 Eylül 1980 sonrası 1983 yılında siyasi partilerin açılmasına olanak tanınması ile SODEP’in kurucuları arasına İl Yönetim Kurulu üyesi olarak katılan Adar, 1984 yerel seçimlerinde Merkez Belediye Meclis Üyesi olmuştur. 1986 yılında SODEP, Halkçı Parti birleşmesinde rol oynayan Abdülkadir Adar, SHP İl Başkanı, 1988 yılı kongresinde yeniden İl Yönetim Kurulu üyesi olarak İl Sekreteri görevlerinde bulunmuştur. 1989 yerel seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı olan Adar, 1994 yerel yönetim seçimlerinde SHP,  1999 yerel yönetim seçimlerinde CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştur.

2008 yılında yeniden CHP İl Başkanı seçilen Abdülkadir Adar, 2014 yerel yönetim seçimlerinde Tepebaşı ilçe belediyesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olmuştur. 2018 yılında bir kez daha CHP İl Başkanlığı görevine getirilen Adar, 2019 yerel yönetim seçimlerinde Eskişehir’de artan oy oranları ile Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP üstünlüğü için belediye başkan adayları ve ekip arkadaşları ile mücadele etmiştir. Parti içi uzlaştırıcı ve birleştirici özellikleri ile tanınan deneyimli siyasetçi, evli, 2 kız çocuğu, 3 torun sahibidir.  Adar, iyi derecede İngilizce bilmektedir.