Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, 2022 yılında da gerçekleştirdikleri çalışmalar ile kent sağlığının korunmasına yönelik önemli çalışmalara imza attı.

Veterinerlik hizmetleri kapsamında yoğun bir çalışma yapan ekipler, hayvan pazarındaki iş ve işlemleri de yürüterek, hasta hayvanların pazara girişini engelledi ve satışını önledi. 2022 yılında hayvan pazarı ve kurban pazarına kontrol edilmiş 37 bin 424 adet büyükbaş ve küçükbaş hayvanın giriş yapması sağlandı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan Porsuk çayı, yan kolları, ana caddeler ve 12 ilçe merkezi ve kırsal ilçelerde, Entegre Vektör Mücadele hizmetleri kapsamında sivrisinek, karasinek, kemirgen, kene gibi insan sağlığını tehdit eden vektörlerle mücadele edildi. Biyosidal ürün uygulamaları ile öncelikli olarak sorunu kaynağında çözme politikası ile hareket eden ekipler, 2022 yılı ilaçlama sezonunda 5 araç, 11 personel ile biyolojik larvasit, uçkun ve rezidüel ilaçlama gerçekleştirdi. Ekipler ayrıca insan sağlığını tehdit eden bakteri ve virüslere karşı kapalı alan ve belediyeye ait araçlarda dezenfeksiyon çalışmalarını da devam ettirdi. Diğer veterinerlik hizmetleri hakkında da bilgi veren yetkililer, “Sahipsiz yük, binek ve faytona koşulan atların kayıt altına alınması, sahipli veya sahipsiz bu tür başıboş hayvan şikayetleri değerlendirilerek ve gerektiğinde bakım, tedavi, rehabilitasyon ve sahiplendirme ve kayıt altına alma işlemlerini gerçekleştirdik. 2022 yılında sahipsiz 138 at ve eşeğe müdahale edilirken, sağlık sorunu olanlara klinik veterinerlik hizmeti sağlandı ve kayıt altına alma çalışmaları sonrasında 7 at ve eşek sahiplendirildi. Ayrıca güvercin, karga gibi yabani olmayan kuşlarda hasta veya yaralı durumda bulunanların tedavisi yapılarak doğal yaşam ortamına salınması da yapıldı. 2022 yılında şikayet değerlendirilip 630 kuş tedavileri yapılarak doğal yaşama bırakıldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Veteriner Merkez Şube Müdürlüğümüz tarafından sokak hayvanları için alınan 2750 kg kuru mama Eskişehir Kent Konseyi ile yürütülen ortak çalışmalar sonucu dağıtıldı. Öte yandan tehlike arz eden yasaklı köpekler, sahipli kedi ve köpeklerin kayıt altına alınması konusunda duyuru araçları ile bilgilendirme ve farkındalık çalışması yürütüldü.” dediler.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ekipleri 2022 yılında verdikleri hizmetlerle vatandaşların yanında olmaya devam etti. Buna göre ekipler, cenaze, defin ve mezarlık hizmetleri kapsamında yıl boyunca 4524 cenaze defini, mezarlıklara 1669 cenaze nakli gerçekleştirdi. Ekipler Mihalgazi-Sarıcakaya, Seyitgazi, Alpu-Beylikova, Çifteler-Mahmudiye, Mihalıççık, Sivrihisar-Günyüzü, Han, İnönü, Odunpazarı ve Tepebaşı’ndaki mezarlıklarda ise 19 bin 210 metre tel çit çalışması yaparken, 1846 m2 duvar tadilatı çalışması gerçekleştirdi. Ayrıca yine kent merkezi ve kırsal ilçelerin mahallelerinde bulunan mezarlıklarda ot ve çevre temizliği, tadilat, bakım onarım gibi çalışmalarda 969 işlem yapılarak hizmetler yıl boyunca aralıksız devam ettirildi. Ekipler ayrıca sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında karla mücadele çalışmalarından, bakım, onarım, ağaç budama, kömür dağıtımı gibi birçok çalışmada da görev aldı. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan işyeri açma, çalışma ve ruhsatlandırma faaliyetleri kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, 146 işyerinin ruhsatlandırılması ve 166 işyerinin denetlemesini de gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi kurum hekimi ise 2022 yılında 2022 poliklinik hizmeti verdi.

           

Editör: Mustafa YILDIRIM