Görüşme sonrası basına Emek ve demokrasi platformu adına açıklama yapan Nurettin Aldemir, depremzedelerin mağduriyetlerine yönelik taleplerini dile getirdiklerini aktardı.

SGK’da Adaleti Sağlayın SGK’da Adaleti Sağlayın

Emek ve demokrasi platformu deprem koordinasyon kurulu üyesi Nazan Aksaray, Eskişehir’deki depremzedelerin barınma, eğitim, iş, ekmek, ruhsal destek gibi büyük sorunları olduğunu söylerken, bu sorunlara son 10 gün içerisinde yeni bir sorunun daha eklendiğini belirtti.

Aksaray; “Bir grup mağduriyet içerisinde olan ekonomik, sağlık gibi sıkıntısı olan, evleri yıkılanlar orada zor koşullara rağmen yaşamaya devam eden bir grubumuz var. Temmuz ayının 30’unda burayı terk edeceksiniz denildi. Halbuki en başında süresiz kalınacak denilmişti. Doğan Aslan Bey Yurdu’nu buranın misafirhane yurdunun gerekirse süresiz olarak tahsis edileceği söylenmişti. Şimdi deniyor ki burayı boşaltacaksınız. Bu insanların gidecek yerleri yok, ekonomik durumları yok, sağlık sorunları var. Onlara önerilen 2 şey var, bunlardan biri 3 bin lira kira yardımı verilecek 6 ay boyunca ya da geldiğiniz deprem bölgesine gitmek için size konteyner verelim deniyor. Ancak hepimiz biliyoruz ki konteynerler yeterli değil ve 3 bin liraya kiralık ev yok.” dedi. Anlatılanla yaşanılanın farklı olduğunu söyleyen Aksaray, Doğan Aslan Bey Yurdu  binasının deprem mağduru dostlarımıza ayrılmasını, Şehirdeki diğer kamu kurumlarının misafirhanelerinin bu amaçla kullanılmasını, evleri yıkılan, ağır hasarlı olan, engelliği olan, sağlık sorunları olan vatandaşlarımıza öncelik tanınmasını ve prefabrik kentlerin acilen kurulmasınıistediklerini ifade etti. İç İşleri Bakanlığı’na seslenen Aksaray; “Gerçek yaşamla uyumlu olmayan bu karardan dönülmesini istiyoruz,İç İşleri Bakanlığı’na seslenmek istiyoruz, kararınızı bir kere daha değerlendirin.

Depremzedelere Psikolojik Baskı Uygulanıyor

Emek ve demokrasi platformu deprem koordinasyon kurulu olarak 5 kişi ve 3 depremzedeyle beraber Vali Vekili Kubilay Ant ile görüşülmesinin ardından basın açıklaması yapan Nurettin Aldemir, yurtta kalanlara yönelik bir süredir psikolojik baskı yürütüldüğünü söyledi. Aldemir; “30 Temmuz’a kadar çıkmadığınız zaman mutfağı kapatacağız, suları keseceğiz gibi söylemler olmuş. Uzunca bir süredir de mutfaktan verilen gıda desteğinin hacmen yetersiz olduğunu söylediler, bunun da bir baskı aracı olduğunu söylediler. 5 kişiye bir kâse yoğurt veriliyor. AFAD heyetinden arkadaşlarımız da vardı vali vekili bizimle görüşürken, kendileri bu durumu bilmediklerini ve kendileriyle alakalı olmadığını söyledi. Yurttaki görevlilerin ya da yetkililerin işgüzarlığı olabileceğini ifade ettiler. Kendileriyle konuşacaklarını belirttiler.” dedi.