Eskişehir TÜGVA iç Anadolu bölge birinciliğini kazandı Eskişehir TÜGVA iç Anadolu bölge birinciliğini kazandı

 Maaşlara hizmet yılı ve pirime dayalı hakkaniyet, hayat pahalılığı, süreklilik kazanmış fiyat artışlarının dikkate alındığı bir artış beklerken %25 oranında artış yapılmasının emeklileri yıktığını söyleyen Ahpadi Sözcüsü Mehmet Ektaş; “Emeklileri şimşek çarptı, Mehmet Şimşek çarptı.” dedi. Temmuz ayının ilk on günün de yapılan zamlarla birlikte 4 kişilik bir ailenin gıda harcaması ile giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçları karşılayabilmesi için aylık harcamalarının toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 36.000,00 TL'ye, çıktığını belirten Ektaş, bekâr bir çalışanın 'yaşama maliyeti' yani açlık sınırının da aylık 15.000,00 TL'yi aştığının altını çizdi.

Memura %85, emekliye %25 Zam

En düşük memur maaşlarının giydirme yapılarak %85 oranında artış yapıldığını söyleyen Ektaş; “Kamu işçileri toplu iş sözleşmesi, kamu işçilerine ilk 6 ay için yapılan  %45 artışla bağlandı.Asgari ücret %34 oranında yükseldi.Cumhurbaşkanı Erdoğan maaşını bile %39 arttırdı. Yani, kendi deyimiyle, enflasyonun üzerine kendisine %20 refah payı ekledi.Peki, bunları yapan siyasi irade, emeklilerin aylıklarını ne kadar arttırmayı planlıyor?%25. Sadece %25..” dedi.

Zam Cebimize Girmeden Her Şeye Zam Geldi

Dolar kuru üzerinden de değerlendirme yapan Ektaş sözlerine şu şekilde devam etti; “Ocak ayında en düşük emekli maaşı 7500 TL yani 400 dolarken bugün 287 Dolar.Ocak ayında 12.500 TL alan emeklinin aylığının karşılığı 692 dolarken, %25 zamdan sonra 15.625 TL alacak emekliğinin aylığının karşılığı 592 dolara düşecek.Reva görülen %25 zam daha emeklinin cebine girmeden iğneden ipliğe her şeye zam geldi. KDV oranlarındaki, harç oranlarındaki, işçi zamlarının, kur artışlarının, etkisiyle hemen hemen her şey Temmuz ayında %25’den daha fazla artış gösterdi.”

Haklarımızı Gaspediyorsunuz!

İktidara seslenen Ektaş, seyyanen yapılan giydirilmiş aylık artışları, emeklilik ikramiyelerinden, emekli aylıklarından kısmanın hukuki kılıf giydirilmiş yöntemi olduğunu ifade ederken bu yöntemle iktidarın hem mevcut emeklilerin hem de gelecekte emekli olacak mevcut çalışanların haklarını gasp ettiklerini söyledi. Memurlara yapılacak 8.000 TL maaş artış teklifinin geri çekilmesi ve emekliliğe esas aylıklara yansıtılması gerektiğini söyleyen Ektaş; emeklilere, hayat pahalılığı, enflasyon, prim ödemeleri, hizmet yılı gibi gerçekçi ve adil kıstaslara göre aylık bağlanmasını ve artışların da buna uygun hale getirilmesini istediklerini sözlerine ekledi.