Sendika binası önünde toplanan emekliler iş başvurusu yapmak istediklerini söyleyerek İş-Kur binasına yürüyüş gerçekleştirdi. Emekli Sendikası Eskişehir Şubesi adına İş-Kur binası önünde konuşan Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Taşkın, yapılan maaş artışlarının daha hesaplarına yatmadan ihtiyaç ürünlerine zam geldiğini, alım güçlerinin tamamen yok edildiğini ve %25’lik maaş artışının kat kat fazlasıyla geri alındığını söyledi. Taşkın; “Kök maaş düzenlemesiyle tüm emeklilerle dalga geçildi alay edildi. On milyona yakın emekli 7 bin 500 lira maaş alıyor. Bunların çoğunluğunun kök maaşları 7 bin 500 liranın altında kaldı. Kısa adı BES olan Büro Emekçileri Sendikası son araştırma verilerine göre açlık sınırı 12 bin 732 lira ve yoksulluk sınırı 40 bin 661 lira olduğunu açıkladı. Bu arada Cumhurbaşkanı maaşına 40 bin lira artış yapılarak 140 bin liraya çıkarıldı.” dedi.

En düşük maaş 20bin lira olmalı

Hain saldırıyı kınıyoruz Hain saldırıyı kınıyoruz

Emeklilerin yaşamlarını sürdürebilmesi için en düşük emekli maaşının 20 bin liraya çıkartılması gerektiğini belirten Taşkın, emeklilerin insanca yaşanacak bir maaş almadıkları sürece adaletli gelir dağılımını sağlanamayacağının altını çizdi. Sarayın, Akp iktidarının emeklilerin insanca yaşama hakkını tamamen yok ederek emeklileri sefalete mahkûm etmek istediğini söyleyen Taşkın, 16 milyona yakı emeklilerin birleşik mücadelesini örgütleyerek hakları olanı alacaklarını söyledi.

Taşkın; “Bugün iş başvurusu yapmak için ve siyasi iktidarı uyarmak için İŞ KUR'un önündeyiz.  Adaletli gelir dağılımı sağlanıncaya dek mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. İnsanca yaşamak hakkımız, alacağız.” şeklinde konuştu.