Disk Emekli-Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, 30 Haziran Emekliler Günün’nde basın açıklamasında bulundu.

 Dünya çapında 28-4 Temmuz arası emekliler haftası ve ülkemizde 30 Haziran Emekliler Günü’nde konuşan Başaraner, açlık sınırının altındaki gelirlerle yaşam mücadelesi verdiklerini ve bugünü kutlamanın mümkün olmadığını söyledi. Başaraner, iktidarın “emeklimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz” söylemlerinin gerçek dışı olduğunu ve “çalışmıyorsanız yaşamayın” mantığında olduğunu belirtti. Başaraner; “Krizin faturasını daha cebimize girmeden bizlere kesen ekonomi politikalarının yarattığı tahribatla geçiniyoruz. Bizler ekmek bulmakta dahi güçlük çekerken kutlama yapamıyoruz. Yalan vaatlerden, sermaye yanlısı politikalardan, ranttan, talandan ve ‘duble yoldan’ başka bir şey üretmeyenler biz emeklilerin kendimiz hakkında politika üretmemize karşı çıkıyorlar. Çünkü biliyorlar bu ülkede 14 milyon emekli bir araya gelirse ne yalan vaatlerini dinletebilirler ne de rant ve talanla beslenip iktidarda kalabilirler.” şeklinde konuştu.

Mücadelemizi büyüteceğiz!

Başaraner; özelleştirmelerle, duble yollarla şehri betonlaştırarak beslenenlerin karşısında zeytinlikleri, ormanları ve yeşili koruyacaklarını, yaşanabilir bir ülke için emekliler olarak mücadeleye devam edeceklerinin belirtti. İnsan hakları ihlallerine, sendikal hak ve özgürlüklerin önüne geçmeye çalışanlara karşı duracaklarını ifade eden Başaraner, örgütlenerek, sendikalaşarak mücadelelerini büyüteceklerini vurguladı.

Zamlar müjde değil!

Böylesi bir kriz döneminde enflasyon oranında yapılan zamların müjde olmadığını söyleyen Başaraner, zamların açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye devam edeceklerinin ispatı olduğunu ifade etti. ‘Emeklimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz’ diyenlere seslendiklerini belirten Başaraner; “Sarayın sesi istatistik kurumunun açıkladığı verilerle her geçen gün ivmelenerek artan enflasyon oranları karşısında bugün verilen zammın yarın hiçbir değerinin kalmayacağı aşikardır. Biz sizin değil, bu ülkenin emeklileriyiz. Biz siz beslenin diye değil halkımızın yarını için mücadeleye devam edenleriz. Alın teri dökmüş emekçileriz, işçileriz. Dün bugünü inşa edenler, bugün ise yarın için mücadeleye devam edenleriz” dedi.

Doğal ve ekolojik ürünler kent halkı ile buluşuyor Doğal ve ekolojik ürünler kent halkı ile buluşuyor

Müjde değil, toplu sözleşmeli sendikal haklarını istediklerini söyleyen Başaraner, mücadeleye devam edeceklerini ve kazandıkları gün Emekliler Haftası’nın mücadele değil kutlama haftası olacağını sözlerine ekledi.