Eskişehir Valiliği ve Tarım ve Orman Bakanlığı talimatlarıyla, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonu ve AFAD koordinatörlüğünde;  İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve idarecilerinin gönüllü olarak görev yaptığı, “Deprem Bölgesine Yardım Kampanyası” kapsamında Eskişehir çiftçisi, tarım alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumların katkısıyla Malatya, Gaziantep ve Hatay illerine 447,42 ton kesif (fenni)yem ve kaba yem (sap balyası, mısır silajı vb.)  yardımı sağlandı.

Kampanya kapsamında Yem yardımı öncesinde; kurum personeli, Eskişehirli yardımsever esnaf ve vatandaşların katkısıyla temin edilerek bölgeye acil olarak gönderilen giyim malzemesi, gıda malzemesi, içme suyu, temizlik malzemelerinden oluşan öncelikli ürün grupları ile beraber AFAD aracılığıyla bölgeye 32 Yardım Tırı/Kamyonu ulaştırılmıştır. Bunun yansıra bölgeye, acil olarak ihtiyaç duyulan 35.350 Litre motorin desteği de sağlanmıştır. Bölgeye ulaşan toplamda yaklaşık olarak 4 Milyon 250 TL değerinde olan bu yardım ürün grupları depremin başından beri bölgede görev yapan Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görevli personelce karşılanmış ve ihtiyaç sahibi vatandaş ve çiftçilere teslim edilmiştir.

 Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ayrıca Şube ve İlçe Müdürlükleri bünyesinde görev yapan 43 personelden oluşan 14 gönüllü ekip ve bu ekiplere tahsis edilen 14 taşıt ile bölgeye lojistik destek vermiş vermeye devam etmektedir.

Konu hakkında bir açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş:

“Eskişehirli çiftçimiz depremzede kardeşini unutmadı. Bu kampanya kapsamında Eskişehirli emektar çiftçilerimiz, yem bayilerimiz, Ziraat Odalarımız, Damızlık Yetiştiricileri Birliklerimiz ve hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla deprem bölgesinde bulunan üreten, emek veren, alın teri döken eli öpülesi çiftçilerimize toplamda 447,42 ton kesif ve kaba yem desteği sağlanmıştır. Bununla beraber kurum personelimiz,  Eskişehirli yardımsever esnaf ve vatandaşlarımızın katkısıyla öncelikli ihtiyaç malzemeleri olan ekmek, su, gıda, giyim, temizlik ve hijyen malzemeleri acil olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz organizasyonunda temin edilerek depremzede vatandaşlarımıza AFAD koordinatörlüğünde ulaştırılmıştır.

Umarım Bakanlığımız ve Valiliğimiz talimatıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz organizasyonunda Eskişehir ilimizden, yaşadığımız deprem felaketinden etkilenen illerimizden olan Malatya, Gaziantep ve Hatay illerimizde hayvancılıkla iştigal eden çiftçilerimize sağlanan yem katkısı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sağlanan öncelikli ürün yardımlarımız; bölgede yaşayan vatandaşlarımızın yaralarına bir nebze de olsa merhem olur ve faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağlar.

Ben bu anlamda, büyük bir dayanışma örneği göstererek bu anlamlı kampanyaya destek sağlayan yardımsever çiftçilerimize, firmalarımıza, ziraat odalarına, sivil toplum kuruluşlarımıza, hayırsever Eskişehirlilere ve bu organizasyonu başından sonuna sağlıklı bir şekilde yürüterek sonuçlandıran ve direkt katkı sağlayan il/ilçe personelimize ve yöneticilerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Rabbim çiftçisinin, üreticisinin, milletinin her zaman yanında olan devletimize zeval vermesin” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM