Ortatepe şu açıklamaları yaptı; “2018’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde çıkarılan imar affında Türkiye çapında 3 milyon 152 bin yapı kayıt belgesi verildi. Depremden etkilenen 10 ilimizde imar affı nedeniyle 294 bin kaçak binaya yapı kayıt belgesi verildi. AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar’ın söylediğine göre 5 bin 775 binanın tamamen yıkılmış. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum da 120 bin 940 binanın bu depremde ağır hasar aldığını açıkladı. Rakamlar ortada. Kaçak yapı yaparak imar barışından yararlanıp, yapı kayıt belgesi alan ve binası bu depremde yıkılmayan varsa cidden helal olsun diyoruz. Ancak biz depremde yıkılan binaların ciddi bir oranının imar barışından faydalanıp ruhsatlandırılan binalar olduğunu düşünüyoruz. İmar barışı bu ülkenin altına dinamit döşemekten farksızdır.

Edindiğimiz bilgilere göre 2018 yılında 17 binden fazla bina için imar barışı uygulanmış. Bize göre bu 17 bin bina da risk altındadır. Eskişehir’de 1999 yılı öncesinde yapılan binaların sayısı da azımsanamayacak kadar çok. 2000 ve sonrasında da yapılan binaların ne durumda olduğunu bilemiyoruz.

 Memlekette cebine az biraz daha fazla para kalsın diye türlü türlü hileler üreten insanlar var ki, her geçen gün yeni bir şey öğreniyoruz. Eskişehir’de yapı denetimleri acilen başlamalıdır. Zemin katında dükkan olan binalar, 1999 yılı öncesinde yapılmış binalar ve imar barışından faydalanmış binalar acil olarak denetlenmelidir. Eskişehir deprem riski yüksek bir il. Uzmanlar Eskişehir ilini de ciddi şekilde uyarıyor. Burada siyaset üstü bir konuyu gündeme getiriyoruz. Eskişehir Valiliği, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İlçe belediyeleri, Sivil Toplum Örgütleri, konu ile alakalı meslek odaları acilen bir araya gelip bir komisyon oluşturmalı ve bu konuda derhal harekete geçilmelidir.

Bu konu ciddi bir konu. Kaybedecek tek bir günümüz yok. Kimse benim binam sağlam, bize bir şey olmaz havasına bürünmesin. Hatay’ı, Kahramanmaraş’ı, Adıyaman’ı görüyoruz. 1-2 yaşındaki binalar nasıl yerlebir olmuş görüyoruz. Ülke olarak diken üzerindeyiz. Yetkililerden acilen iç rahatlatacak adımlar bekliyoruz. Felakete doğru gidiyoruz. Yeniden hatırlatıyoruz, bu mesele siyaset üstü bir meseledir. İnşallah bu yaşananlar hepinize ders olur.”

Editör: Mustafa YILDIRIM