Özel Gürlife Hastanesine düşme sonrası sağ dirsek kırığı nedeniyle getirilen 13 aylık Suriye’li bebek yapılan başarılı ameliyatla sağlığına kavuşturuldu.

    Düşme sonrası sağ dirseğinde öne doğru açılı kırık oluşan bebek sağ kol ve el bileği nabızlarının alınamaması üzerine önce Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yılmaz tarafından ameliyata alındı, kırık uçlarının koldaki ana atardamarı zedelediği gözlenince ameliyata Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muharrem Şenel’de katıldı ve hastaya başarılı bir ameliyat uygulandı.     

    Bu konuda konuşan Op. Dr. Mehmet Yılmaz “ Damar yaralanmasının eşlik ettiği dirsek kırıkları en hızlı şekilde müdahale yapılmazsa ciddi komplikasyonlara, sakatlıklara yol açabilecek kırıklardır. Bu 13 aylık bebeğin dirsek bölgesindeki kırığı stabil değil ayrıktı, bilek nabızları alınamıyordu; doppler ultrason ile akım gözlenmeyince ameliyata karar verdik. Dirsek kırıkları açık cerrahisinde klasik olarak dirsek arkasından kesi yapılarak müdahale edilir. Bu hastamızda damar yaralanması düşündüğümüz için dirsek ön tarafından kesi yaparak bölgeye ulaştık. Kırık uçları arasına sıkışmış kol ana damarını kurtardıktan sonra kırığı düzeltip tellerle tesbit ettik.Bundan sonra Kalp ve Damar Cerrahı arkadaşımız damara müdahale etti” dedi.    

    Op. Dr. Muharrem Şenel ise” kırık parçaları düzgün bir şekilde tesbit edildiği halde ve dirsek iç kısımda kıvrılmış atardamar da düzeldiği halde zedelenmeye bağlı bu damarda akım yoktu ve el bileğinde nabız alınamıyordu. Yaşından dolayı çok ince olan bu damara kesi yapıp balon kataterle embolektomi yaptık ve atardamardaki  akımı yeniden sağladık. Bu tip atardamar yaralanmalı kırıklarda yerinde ve zamanında girişim yapılmazsa olay uzuv kaybına yani ilgili uzvun kesilmesine kadar gidebilir. Hastamızın şu anda durumu gayet iyi ve el bileğinden nabzı alınabiliyor, herhangi bir sinir yaralanması da olmadığı için kemiği kaynadıktan sonra uygulanacak fizik tedavi sürecinden sonra tamamen iyileşecek” dedi.

Editör: Mustafa YILDIRIM