Alkan konuşmasında "Uzun zamandır Eskişehir'de özlenen birlikteliği yakaladık" diyerek sözlerine başladı. Emekçilerin durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirten Alkan "Taleplerimizle alanları doldurmalıyız. Bu 1 Mayıs yeni bir başlangıç için de son derece önemli" dedi.

“İŞÇİDEN ALIP PATRONLARA VERDİLER”
Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan, yok sayılan milyonların 1 Mayıs alanlarında kendilerini ifade ederek taleplerini, umutlarını, tepkilerini omuz omuza paylaştığını vurgulayan Alkan, “Bugün işçi sınıfının, emekçilerin sesine, sözüne, gücüne hem dünyada hem de ülkemizde her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bugün dünyanın dört bir yanında hakları için, adalet için, demokrasi için, barış için mücadele eden işçilerin, emekçilerin, gençlerin, kadınların sesleri 1 Mayıs meydanlarında buluşacak.” dedi.


4 yılda 5,5 milyon işsize 3,5 milyon yeni işsiz eklendiğini söyleyen, Alkan, “Ücretlilerin sayısı hızla artarken, emeğin milli gelirden aldığı pay yüzde 38’den yüzde 25’e düştü; sermayenin payı yüzde 44’ten yüzde 57’ye yükseldi. İşçiden alıp patronlara verdiler, fakirden çalıp zenginin kasasını doldurdular, dar gelirliden alıp rantiyeye kaynak aktardılar, rant için kentleri ve doğayı betona boğdular, asırlık yardım kuruluşlarını bile depremde çadır satar hale getirdiler, doğal afetleri felakete çevirdiler” diye konuştu.

“HAK, HUKUK TANIMADILAR”
Alkan şöyle devam etti: “Memlekette, hak aramayı, sendikalı olmayı, grev yapmayı engellediler. Güvencesiz çalışmayı hemen her alanda hakim hale getirdiler, bizlerin işini ekmeğini iktidarın ve patronların insafına terk etmeye çalıştılar. KHK’ler ile çalışma hakkını gasp ettiler, Anayasa’yı rafa kaldırdılar, mahkeme kararlarını uygulamadılar. Hak, hukuk tanımadılar. Şirket gibi yönettikleri ülkede salgında, depremde, ekonomik krizde en ağır bedelleri biz ödedik ama onların geliri de serveti de katbekat büyüdü. Nasıl bir dünya, nasıl bir memleket, nasıl bir gelecek istediğimizi; umutlarımızı, taleplerimizi, haklarımızı 1 Mayıs meydanlarında buluşturacağız. Büyük bir çoğunluğu ücret gelirleriyle yaşamını sürdüren nüfusuyla ülkemizin demokratik yeniden kuruluşunun ancak ve ancak işçi sınıfıyla, emekçilerle mümkün olduğunu 1 Mayıs meydanlarında haykıracağız. Yeni bir toplumsal düzen için yeni bir başlangıç yapacağız. Bu ülkenin tüm değer ve güzelliklerini üreten biz işçilerin, emekçilerin yöneten olduğu bir düzen kurma irademizle Pazartesi 12.30 ' da Cumhuriyet Meydanında birlik olacağız.”

Editör: Mustafa YILDIRIM