Yanar; “2009 yılından bu yana yapılan sayısız çalışmalarla olgunlaştırılan, hatta çeşitli yatırımların da tamamlandığı bir proje olan URAYSİM’in Eskişehir Büyükşehir Belediyesince yargıya taşınması ve projenin mahkemece durdurulması kararı Raylı Sistemler Kümesi ve demiryolcular olarak bizleri derinden üzmüştür. Başlangıcında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şehrimizin değerli tüm kurumları ve yöneticilerinin de desteği ile başlanılan bu güzide projenin bu hale gelmesi ülkemiz ve şehrimiz için büyük bir kayıptır.” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar URAYSİM Projesi için yüz milyon TL’ den fazla yatırım yapıldığını söyleyen Yanar, projenin Alpu ovası ya da çiftçilere zarar vermeyecek şekilde çok iyi planlandığını söyledi. Yanar; “Son yıllarda ülkemizdeki demiryolu endüstrisinin gelişimleri herkes tarafından bilinmektedir. Yüzlerce firmamız bu alanda çalışmakta, ülkemizin ihtiyaçlarını milli olanaklar ile karşılamanın yanı sıra çok yüksek miktarlarda ihracat ile ülke ekonomisine destekler sağlamaktadır. Demiryollarının uluslararası standartlardaki ihtiyaçları gereği her ürünün test edilip uluslararası standartlarda sertifikalandırmanız gerekilmektedir. Güncelde de değerli ve büyüyen firmalarımız yaptıkları ürünleri yurtiçinde test edememekte ve yurt dışına yüksek bedeller ödeyerek maddi kayıplara uğramaktadır. Bu bazen firmalarımızın potansiyel işlerini kaybetmesine kadar gitmektedir.” İfadelerinde bulundu.

Sanayi sitesinde yoğun çalışma Sanayi sitesinde yoğun çalışma

URAYSİM Projesi’nin civar ülkelerden de bu alandaki ihtiyaçlarını karşılayarak ülke ekonomisine destek sağlayacak şekilde kurgulandığını belirten Yanar, öncelikli olarak Türkiye’nin Demiryollarındaki Lokomotifi Eskişehir halkından, sektörden ve üyelerinden özür dilediklerini söyledi.

Kararla beraber harcanan emek ve yatırımların heba olmasına derinden üzüldüklerini söyleyen Yanar, RSK Raylı Sistemler Kümesi olarak projenin yine takipçisi olacaklarını ve gerçekleşmesi için aynı kararlılıkla devam edeceklerini sözlerine ekledi.