Koronavirüs pandemisinden dolayı faaliyetleri durma noktasına gelen Eskişehir Engelliler Spor Kulübü Derneği’nde yeni bir dönem başlıyor. Başkan Cevdet Mansız kulübü, şampiyonluklarla dolu günlerine döndürmek için düğmeye bastı.

Faaliyetleri durma noktasına gelmişti

Geçmişte birçok branşta ulusal ve uluslararası arenalarda şampiyonlukları bulunan Eskişehir Engelliler Spor Kulübü Derneği’nde, koronavirüs pandemisinden dolayı faaliyetler durma noktasına gelmişti. Kulüpte tekrar eski günlere dönmek için düğmeye basıldı. Başkan Cevdet Mansız yaptığı açıklamada ilimizi ve ülkemizi temsil etmek istediklerini belirterek, Valilik, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve belediyelerden tesis konusunda yardım talep etti. Başkan Mansız’ın açıklamaları şu şekilde;

Engellileri spora teşvik etmek için

“Başlıca amacımız; spor faaliyetleri sayesinde engellilerin rehabilitasyon ve eğitimlerini olumlu şekilde geliştirerek sosyal yaşamlarına aktive kazandırmaktır. Engellileri spora teşvik etmek, sporu sevdirmek, motivasyonunu olumlu geliştirmektir. İşitme Engelli Erkek Basketbol Takımımız 24 takımın yer aldığı Deplasmanlı Türkiye Liginde Eskişehir'i temsil etmiş. 6 kez Türkiye şampiyonu olmuştur. Avrupa’da da şehrimizi temsil ederek derece almıştır.”

Dünyada ilimizi temsil ettiler

“Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız da, önceki senelerde bölgesel ligde şehrimizi en iyi şekilde temsil etmiştir. Bedensel Engelli Bilek Güreşinde sporcularımızın kendi kilolarında Türkiye birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri vardır.  Sporcularımız Dünya Şampiyonasında şampiyon olma başarısını göstermiştir.  Avrupa Şampiyonasında Eskişehir'i temsil etmişler ve en iyi dereceleri almışlardır.”

Federasyonlar liglere ara verdi

“Engellilere spor yaptırma ve topluma kazandırmayı amaç ve ilke edinmiş biz dernek yönetim kurulumuz bu faaliyetlerin tümünü gerçekleştirirken maddi ve manevi olarak kurum ve kişilerden destek gördüğümüz için çok teşekkür ederiz. Pandemi döneminde ve sonrasında spor faaliyetleri durma noktasına gelmiştir.  Federasyonlar da pandemiden sonra deplasmanlı liglere ara vermiş 3-4 günlük şampiyona şeklinde spor faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.”

Tesis konusunda yardım bekliyorlar

“Valilik, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, belediye başkanlarımızdan spor salonu tahsisi konusunda gerekli yardımı yapmalarını istiyoruz. Kulüp olarak yeni dönem başlatıyoruz. İşitme engelliler erkek basketbol, işitme engelliler badminton, bedensel engelliler bilek güreşi, bedensel engelliler bocce, bedensel engelliler masa tenisi ve diğer branşlarda isteğe göre devam edeceğiz. Tüm engelli gençlerimizi spor yapmaları için kulübümüze davet ediyoruz. Hep birlikte güzel başarılara imza atalım. 0532 570 41 28 ve 0537 205 00 00 numaralı telefonlarda detaylı bilgi alabilir. Basın mensubu arkadaşlarımıza da bizlerin yanında oldukları için çok teşekkür ediyoruz.”

Editör: Mustafa YILDIRIM