2 milyon 250 bin vatandaşı ilgilendiren, kamuoyunda EYT olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili maddenin TBMM’den geçerek kanunlaştığını ifade eden Arslan, şunları söyledi: "Uygulamada kadrosu 38 bin olmasına rağmen fiilen 23 bin personel ile rutin iş yükü kamu ortalamasının üzerinde olan SGK çalışanlarıyla 1-2 ayda aylık bağlanması istenmektedir. Yıllık ortalama aylık bağlama kapasitesi 400 bin olan kurumda olması gereken personelin yaklaşık yüzde 50 eksiğiyle hizmet veren kurumda 6 yıllık işin 1-2 ayda yapılması istenilmektedir. Böyle bir iş yükünün, hiçbir karşılığı olmadan SGK çalışanlarından istenmesi,  beklenmesi dünyanın her yerinde angaryadır. Angarya da Anayasamıza göre suçtur.”

3 AYDA 1 ÖDEME YAPILMALI

Türk Büro Sen’in bu kadar ağır iş yüküne karşın SGK çalışanları için talepleri olduğunu aktaran Arslan, bunları şöyle sıraladı: “666 sayılı KHK ile kaldırılan ikramiyelerin yeniden müktesep hak olarak düzenlenmesi, Kurum İçi Uzmanlık hakkı verilmesi, Sosyal Güvenlik Hizmetleri Sınıfı oluşturulması ve buna bağlı Sosyal Güvenlik Tazminatı ödenmesi, 666 sayılı KHK ile kaldırılan fazla mesai ücretlerinin tekrar ödenmesi hususları Sayın Bakanımıza hazırladığımız rapor ile sunulmuştur. SGK çalışanlarının kendilerine yüklenen iş yükünün karşılığı dahi olmayan, 3 ayda bir yapılması öngörülen ödemeye ilişkin yasal düzenlemenin ivedilikle TBMM’den geçmesini, ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerimizin karşılık bulması için Türk Büro Sen olarak her platformda çalışmalarımız özveri ile devam etmektedir.”

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ TOPLU SÖZLEŞME MASASI

Bugün SGK çalışanlarının özlük haklarının bu durumda olmasının sorumlusunun 12 senedir Toplu Sözleşme masasında memurların ve SGK çalışanlarının haklarını aramayan yetkili etkisiz sendika olduğunu öne süren Alp Arslan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “SGK çalışanlarını içinde bulundukları düşük ücret ve maaşlardan kurtaracak yer toplu sözleşme masasıdır. Gün yetkiye en yakın sendika Türk Büro Sen’e destek verme Türk Büro Sen’i yetkili kılma zamanıdır. SGK çalışanlarının bugün de yarın da yanında olacak olan ve SGK çalışanları düştükleri durumdan kurtaracak olan Türk Büro Sen’dir. SGK çalışanlarının mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi amacıyla, haklı ve ısrarlı taleplerimizin takipçisi olacağız.”

Editör: şenay Yıldırım