Milli Eğitim'den yapılan açıklama şöyle; "Millî Eğitim Bakanlığınca okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla "Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi" hayata geçirildi. Proje kapsamında ilimizde 10 ilçede bulunan 34 okul iyileştirme kapsamına alındı. Bı kapsamda, okullarımızın müzik malzemesi seti, spor malzemesi seti, öğretmenler odası malzemesi, oyun parkı kurulumu gibi donatım talepleri karşılandı. Proje kapsamında 8 anasınıfı, 1 anaokulu hizmete açıldı. 6 anasınıfı ve 1 anaokulunun daha hizmete açılması için çalışmalar devam etmektedir. 18 anaokulumuz ve 3 özel eğitim anaokulumuz 2022 Yılı İl Yapım Programına alınmıştır. İyileştirme kapsamında 4 okulumuza laboratuvar açılmış, 31 okulumuzda onarımla iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre başkanlığında “Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi” kapsamında yer alan tüm ilçelerimizin İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Temel Eğitimden sorumlu Şube Müdürleri, 34 okulumuzun okul müdürleriyle Odunpazarı İlçesi Eti Sosyal Bilimler Lisesi’nde toplantı yapıldı. Toplantıda 10 Bin Okul Projesi kapsamında yapılan çalışmalar ele alındı.

ü  Toplantıda yaz okullarının açılması, köy ve benzeri yerleşim yerlerinde anasınıfı ve ilkokul açılması ile ilgili girişimlerin başlatıldığı belirtildi.

ü  Yeni kütüphanelerin yapılması ve mevcut kütüphanelerin kitap açısından zenginleştirilmesi amacıyla yürütülmekte olan Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi kapsamında ilimiz okul kütüphanelerinde bulunan 511.559 kitabın, Milli Eğitim Bakanlığının hedefleri çerçevesinde 1 Milyon kitaba yükseltilmesi için çalışmalara başlanmıştır.

ü   “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” etkinliği kapsamında 15.000 öğrencimiz için etkinlik takvimi oluşturulmuştur. Sinema etkinliğimiz 10 Haziran 2022 tarihine kadar devam edecektir.

ü  10 Bin Okul Projesi kapsamında yer alan okullarımızda “Dijital Okur-Yazarlık”, “Akran Zorbalığı”, “İhmal-İstismar”, “İklim Değişikliği ve Çevre Eğitimi”, “Siber Güvenliğe Giriş”, “İlkyardım Eğitimi” konularında seminerler verilmiştir.

10 Bin okul projesi kapsamında toplam 21 anaokulu projesi için toplam proje bedeli 240.872.000 TL olarak belirlenmiştir.

Onarımla iyileştirmesi yapılacak temel eğitim okullarının sayısı toplam 31’dir. 31 okulumuzun onarım ihalelerine esas olacak keşif özeti çalışmalarına başlanılmış olup bunlardan 14 okulun onarım keşfi tamamlanarak ihale aşamasına getirilmiştir. Kalan 17 okulun keşif çalışmaları tamamlandığında işlerin ihalesine çıkılacaktır.

Eskişehir’de, Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi kapsamında belirlenen 34 okulda başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla gerekli iyileştirme çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.