Eskişehir Ticaret Odası’nın temmuz olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. 26 Temmuz Salı günü ETO Meclis Salonu’nda yapılan ve Meclis Başkan Yardımcısı Metin Öztürk’ün konuşmasıyla başlayan toplantıda gündem maddeleri karara bağlandı. Toplantıda ETO’nun temmuz ayında gerçekleştirdiği faaliyetler video sunum olarak meclis üyeleriyle paylaşıldı. Toplantıda konuşan ETO Başkanı Metin Güler, dövizde yaşanan yükselişe dikkat çekerek, dövizdeki artışın yurt dışından mal alarak üretim yapan işletmeleri olumsuz etkilediğini ve fiyatları yükselttiğini kaydetti. Dövizdeki yükselişin önüne geçmek için ek adımlara da ihtiyaç olduğunu belirten Güler, döviz kurunun yüksekliğinin ekonomi için tehlike oluşturduğunu ifade etti.

 

Tüccarın omzundaki yükün azaltılması lazım

ETO olarak üyeleri sürekli ziyaret ettiklerini ve bizzat üyelerin taleplerini dinlediklerini belirten Güler, firmaların maliyetlerinin artmasına karşın karlılıklarının azalmasından şikayet ettiklerini söyledi. Üyelerin işletme giderlerinin yükselmesinden muzdarip olduğunu belirten Güler, kira, stopaj, SGK ödemeleri,  vergi vb. yükümlülüklerin arttığını kaydetti. Küçük işletmelerin omzundaki yükün azaltılması gerektiğini belirten Güler, tüccara ek finansman sağlanmasının önemine dikkat çekti. İşletmelerin ödedikleri faturaların da arttığını belirten Güler, üyelerin işletmelerde kullandıkları elektrik ve doğalgaz faturalarında indirime gidilmesini beklediklerinin altını çizdi.

Yan sanayi firmalarımız Ford Otosan fırsatını değerlendirmeli

Odanın gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantılarına ve inceleme gezilerine dair de bilgi veren ETO Başkanı Metin Güler, devlet desteklerinden faydalanabilmeleri için sağlık sektöründeki üyelerimi bilgilendirme toplantısı düzenlediklerini dile getirdi. ETO üyelerinden oluşan heyetle birlikte İnönü’deki Ford Otosan’ı ziyaret ettiklerini hatırlatan Güler, Ford Otosan’ın Eskişehir’deki yan sanayi firmaları için çok önemli bir potansiyel olduğunu belirterek, küçük işletmelerin bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.