Odunpazarı’nda TÜM BEL SEN ile toplu iş sözleşmesi imzalandı Odunpazarı’nda TÜM BEL SEN ile toplu iş sözleşmesi imzalandı

Başkan  Hasan Atak  üyelerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve işyerlerin yaşadığı sorunlar için açıklama yaptı. Atak, “Bildiğiniz üzere Ülkemiz yerel seçimleri atlatmış ve yeni bir sürece girmiştir. Seçim sonuçlarının ülkemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyor kazanan başkanları kutluyoruz. Seçimin konuşulacak tartışılacak birçok yönü bulunmaktadır. Siyasiler elbette seçim sonuçlarına göre ortaya çıkan tablodan kendilerine sonuçlar çıkaracaktır. Ancak biz emekçilerin çıkardığı sonuç şudur ki; “seçim bitmiştir derdimiz bitmemiştir. Seçim bitmiştir, geçim başlamıştır ancak nasıl geçineceğimiz bilinmemektedir.”Malumunuz olduğu üzere faaliyette bulunduğumuz iş kolu, Milli Savunma ile İçişleri Bakanlığı’na bağlı askeri iş yerleri, özel güvenlik görevlileri ve yabancı askeri işyerlerini kapsayan bir işkoludur. Uzun bir süredir, temsil ettiğimiz arkadaşlarımızın içinde bulunduğu ekonomik durumu her yerde dile getiriyor, herkese derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Aldığımız ücretler günümüz Türkiye koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda çok düşük kalmaktadır. Hatta artık hayat pahalılığı karşısında yaşanılmayacak bir durum ortaya çıkmıştır. Bu nedenle özlük haklarımızda iyileştirme yapılması gerekmektedir. Ekonomik sıkıntının sorunun sorumluları biz olmadığımız gibi bugüne kadar özveri ile ülkemize omuz vererek, ülkemizin savunma sanayisinin yüzde yüz millileşmesi için emek harcayıp, ülkemizin savunma sanayisinde dışa bağımlılığını bitirmek için canla başla çalışmaya devam ettik. Ancak üyelerimizin artık geçinemez bir noktaya geldiğini defalarca ifade etmemize rağmen dikkate alınmadık. Söz konusu dikkate alınmamamızın seçim sonuçlarına yansıdığını da hep birlikte gördük.

1’inci H.B.F Md. lüğü bünyesinde çalışmakta olan sayısı yaklaşık 2000’i bulan mühendis, tekniker, teknisyen üyelerimiz savunma sanayi alanında eşsiz bir hizmet vermekte olup ülkemizin bekası için alın teri dökmekte,  her türlü koşulda görevlerini yerine getirmektedir. Tamamıyla yerli ve milli, imkân ve kabiliyetler ile yürütülen projelerde, kazanılan bilgi birikimi, tecrübe ve teknolojik donanımlar sayesinde MSB bünyesindeki Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları, İçişleri Bakanlığı bünyesinde Jandarma Genel Komutanlığı bağlısı birliklerin ve savunma sanayi projeleri kapsamında, çeşitli sivil savunma sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına cevap vermekte olup milyonlarca dolar tasarruf sağlamaktadır.

Envanterimizde olan F-4, NF-5 ve F-16 savaş uçaklarımızın, KT-1T ve T-38 eğitim uçaklarımızın bakım, onarım, modernizasyon, uçak olay inceleme, kaza inceleme, ürün geliştirme, ömür uzatımı, filo yönetimi, bir defaya mahsus kontrol, zamana bağlı teknik emir uygulamaları, mühendislik incelemelerini içeren konfigürasyon kontrol kurul kararları, mühendislik değişik teklifleri, envanterden çıkarma, kal kurtarma, silah geliştirme ve entegrasyon ile test faaliyetlerini gerçekleştirmekte olup ayrıca Hürkuş, Hürjet ve milli muharip uçak projesinin bütün panellerinde görev alarak milli projelerimizde önemli rol almaktadırlar. Son olarak ülkemizin ilk yerli uçağı olarak deneme uçuşlarına başlayan ve milli bir gururumuz olan KAAN muharip uçağımızın yapımı ve geliştirilmesinde büyük rol oynamışlardır.  Bu geliştirme, entegrasyon ve sertifikasyon faaliyetleri Türk Harb İş Sendikası üye işçileri olan savunma sanayii personeli tarafından, uçakların harekat uçuş yazılımlarının değiştirilmesi dahil birçok zorlu ve kalifiye emek gerektiren süreçler sonucunda gerçekleşmektedir.

Bizler uzun zamandan bu tarafa hiçbir siyasi kaygı gütmeden sınıfsal olarak üyelerimizin emekçilerimizin yanında durduğumuz şekilde dün ne diyorsak bugün de aynı şeyleri söylemeye devam ediyoruz;

Buradan Türk İş ve Türk Harb İş Genel merkezimize çağrımız;“Tüm siyasi kaygı ve siyasi konjonktürden bağımsız bir şekilde emeğin ve emekçinin yanında yer alarak sesimizi duyurmak adına tüm mücadele yollarını kullanarak eylemlilik süreçlerinin başlatılması ve işçinin kaderinin yalnızca ikili görüşmelere bırakılmamasıdır.” 

Buradan Hükümete çağrımız;“İvedilikle ek protokolün tekrar gözden geçirmeleri ve gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı, kabul edilebilir bir oransal refah payı ve seyyanen artışı yapmalarıdır. Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için ek zam reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur.”

Buradan Eskişehir merkezi, yerel yönetimlere ve Eskişehir siyasilerine çağrımız;“Kent hafızasında, kent ekonomisinde ve toplumsal hayatında tarihsel bir önemi olan 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü işyerimizin risk altına girdiğinin görülmesi ve sahip çıkılmasıdır. Israrla anlatmaya çalıştığımız şekilde bu risk sadece şehrimiz için değil ülkemiz içinde büyük bir önem taşımaktadır. Kent büyüklerimizin,  ileri gelenlerimizin sorunumuza sahip çıkması sadece bir görev değil Eskişehir’e karşı bir sorumluluktur.”

Eskişehir şubesi üye ve kurulları ile bugüne kadar alanlarda, sosyal medyalarda, yazılı ve görsel basın aracılığı ile yaptığımız basın açıklamaları ile sesimizi duyurmaya çalıştık. İşyerlerimizde, yemekhanelerimizde sesimizi duyurmaya çalıştık. Eskişehir’den Ankara’ya kadar yürüyerek sesimizi duyurmaya çalıştık. Son olarak 10 Şubatta Ankara’ya üyelerimizle birlikte giderek bir kez daha yaşadığımız sorunlara dikkat çekmek istedik ancak Ankara’ya girmemize izin verilmeden geri döndürüldük. Bunun üzerine şehrimiz milletvekilleri, genel müdürlüğümüz, Eskişehir Valimiz ile bir takım görüşmeler yaparak yol almaya çalıştık ancak maalesef bugüne kadar istediğimiz sonucu alamadık.

Biz Türk Harb İş Sendikası işçileri olarak; “insanca yaşayacak ücret politikasına dönülmesini istiyoruz. Asgari ihtiyaçlarımızın karşılanacağı evrensel haklarımızdan en temel hakkımız olan, Temel ihtiyaçların karşılanma hakkının karşılığını bulmasını istiyoruz.”

İşte bu noktada son günlerde yaşananların “işçilerin ve çalışanların hakkına net bir saldırı” olduğunun bilincinde olarak sendikaların ve tüm demokratik örgütlerin ortak ve birlikte mücadelesinin güçlü bir sese dönüşmesi için tüm olanakların sonuna kadar kullanılması zorunluluğunu tekrar tekrar herkese hatırlatmak istiyoruz.

Bu nedenle bizler kurullarımızla üyelerimizle birlikte üyelerimizi rahatlatacak insan onuruna ve mesleki etiklerine uygun ücret politikaları tavizsiz hayata geçirilinceye kadar hukuki sınırlar içerisinde üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı, işçiye reva görülen bu hayatın kabul edilmezliğini ifade etmeye devam edeceğimize bunun sorumlularının peşini bırakmayacağımızı Türk Harb İş Sendikası Eskişehir Şubesi olarak üyelerimizin beklentilerini karşılamaya yönelik eylemlerimize ve taleplerimize devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz”

Editör: Mustafa YILDIRIM